archirama.pl

Architektura. Kościół w Rokietnicy - architektura według Front Architects. Widzieliście taki kościół w Polsce? Rewitalizacja już trwa!

Architektura. Kościół w Rokietnicy projektu Front Architects to jedna z ciekawszych brył architektury sakralnej w Polsce. Projektanci  zaproponowali przebudowę zabytkowego obiektu w bardzo nowoczesnym stylu

Kościół w Rokietnicy - architektura według Front Architects. Widzieliście taki kościół w Polsce? Rewitalizacja już trwa!

Architektura sakralna – kościół w Rokietnicy projekt Front Architects

Fot: materiały prasowe

Kościół w Rokietnicy pod wezwaniem Chrystusa Króla zbudowany około 1890 roku był niegdyś zborem ewangelickim. Fundatorami tej zabytkowej bryły byli dawni właściciele Rokietnicy, rodzina von Hantelmann.

Bryła kościoła  zaprojektowana została w stylistyce charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich. Kościół w Rokietnicy po drugiej wojnie światowej znalazł się w rękach parafii katolickiej. Nowi właściciele usunęli z architektury kościoła w Rokietnicy pierwotną, „ewangelicką" dekorację wnętrz. Niedawno zapadła także decyzja o rozbudowie i rewitalizacji bryły kościoła w Rokietnicy

Kościół w Rokietnicy – rewitalizacja według Front Architects

Architekci z Front Architects biorąc pod uwagę wytyczne inwestora odnośnie przyszłej powierzchni kościoła w Rokietnicy, a także uwzględniając obostrzenia konserwatora zabytków, rozbudowę bryły zaplanowali od strony istniejącego prezbiterium. Architects  podporządkowali gabaryty, formę oraz proporcje rozbudowy do istniejącej już architektury kościoła.

Kościół w Rokietnicy – rozbudowana bryła

Rozbudowany kościół w Rokietnicy będzie miał plan krzyża greckiego o szerokości 154 metrów. Jedno z ramion nowej bryły od strony zachodniej stykać się będzie bezpośrednio z dawnym prezbiterium kościoła w Rokietnicy. Dzięki temu dodana architektura bryły stanie się funkcjonalną jednością z zastanym obiektem. Wysokość zaprojektowanej przez Front Architects rozbudowy nie przekracza 13 metrów i jest podporządkowana wysokości zabytkowej części kościoła. Architektura bryły zwieńczona będzie dachem dwuspadowy wykonanym z blachy miedzianej w płytkach, która pojawi się także na części ścian zewnętrznych. Zaproponowana przez Front Architectsi rozbudowa kościoła w Rokietnicy  mimo, że świetnie komponuje się z zastaną zabytkową architekturą swja nowoczesna fotmą odcina się od bryły istniejącego kościoła, a tym samym podkreśla dialog pomiędzy starym a nowym.

Aranżacja architektura Kościoła w Rokietnicy

Do rozbudowanego według projektu Front Architcts kościoła w Rokietnicy będzie wchodzić się zarówno tą samą co dotychczas drogą, czyli poprzez nawę istniejącego kościoła, jak i poprzez nowe wejścia, które zaprojektowano w ramionach bocznych rozbudowy.
W południowej części bryły zaplanowano kaplicę oraz antresolę z chórem. Z kolei część wschodnią oraz środek kościoła w Rokietnicy wypełniają ławki dla wiernych.
Ściany z fasadami szklanymi oraz witrażami ze szkła wielobarwnego zamykają ramiona krzyża i w nietypowy sposób przedstawiają Trójcę Świętą: Pater (południe), Filius (zachód) oraz Spiritus Sanctus (północ). W centrum wnętrza kościoła w Rokietnicy znalazła się postać Chrystusa.
Oprócz nowo projektowanych elementów do kaplicy przeniesiono także obraz z lat 80. ubiegłego wieku przedstawiający patrona parafii - Chrystusa Króla Wszechświata namalowany przez Wandę Gałczyńską.

METRYKA OBIEKTU

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy k/Poznania
Rokietnica, ul. Szkolna
Inwestor: Parafia pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
Powierzchnia użytkowa rozbudowy: 608,27 mkw
Powierzchnia użytkowa łączna: 771,77 mkw
Kubatura: 6399,62 mkw
Projekt:  2012
Rozpoczęcie realizacji: 2012

Zdjęcia: materiały prasowe, Projekt: Front Architects
Data publikacji: 10.06.2013 13:07

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!