Położona w sąsiedztwie Warszawy gmina Lesznowola jest jedną z najbogatszych w Polsce. Dlatego urzędnicy postanowili postawić remizę z rozmachem. Projekt bryły nowej siedziby straży przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL (wygrała konkurs) we współpracy z firmą Aries Consulting Bogdan Pękacki.
Bryła pełna ruchu
Inwestycję zaplanowano w kształcie prostokątnej bryły z elewacją składającą się z biegnących ku górze poziomych, biało-czarnych pasów. Od strony ulicy budynek będzie zatem dynamiczny i pełen ruchu. Białe elementy fasady wykonane zostaną z silikatowego tynku, natomiast czarne - z barwionych płyt wiórowo-cementowych.
Oryginalne rozwiązania zastosowano także przy umiejscowieniu okien. Ukryte w czarnych pasach elewacji są praktycznie niewidoczne. Na pierwszy rzut oka schowane będzie także wejście do budynku, które w zamyśle powstanie w podcieniu, z prawej strony obiektu. - Dzięki temu nowa siedziba straży będzie zintegrowaną całością, a czerwone wozy na tle takiego „monolitu” staną się ładnym i wyraźnym kolorowym akcentem – mówi Anna Paszkowska z 81.WAW.PL.
Czytaj też o "kosmicznym" komisariacie
Jak podkreśla Rafał Suwała, główny specjalista ds. inwestycji w urzędzie Lesznowola, Gminie zależało, aby nowa siedziba straży zyskała niekonwencjonalny i ciekawy wygląd, nawiązujący do stalowej elewacji siedziby jednej z firm. - W tym momencie jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji technicznej i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w 2013 roku – dodaje.
Nowy budynek straży pożarnej będzie miał około 600 mkw. powierzchni użytkowej, z czego połowa zostanie przeznaczona na halę garażową dla czterech samochodów bojowych. Siedziba strażaków pomieści także siłownię oraz dwie sale świetlicowe, które będzie można wykorzystać na cele społeczno-edukacyjne lokalnych mieszkańców.
- W strażnicy strefa służbowa strażaków została oddzielona od strefy ogólnodostępnej. W ten sposób mieszkańcy będą mogli korzystać z obiektu bez kolizji ze strażakami – wyjaśnia współautor koncepcji, Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
