archirama.pl

Kosmiczna bryła. Nowa siedziba strażaków z Lesznowoli. Projekt pracowni 81.WAW.PL

Biało-czarna bryła to projekt nowej remizy dla strażaków ochotniczej straży pożarnej w Lesznowoli przygotowany przez pracownię 81.WAW.PL. Realizacja dość odważnego - jak na remizę - projektu, ma się rozpocząć w 2013 roku. Projekt pracowni 81.WAW.PL na budynek straży pożarnej.

Remiza w Lesznowoli

Projekt 81.WAW.PL jest dość odważny jak na remizę Ochotniczej Straży Pożarnej

Fot: 81.waw.pl

Położona w sąsiedztwie Warszawy gmina Lesznowola jest jedną z najbogatszych w Polsce. Dlatego urzędnicy postanowili postawić remizę z rozmachem. Projekt bryły nowej siedziby straży przygotowała pracownia architektoniczna 81.WAW.PL (wygrała konkurs)  we współpracy z  firmą Aries Consulting Bogdan Pękacki.

Bryła pełna ruchu

Inwestycję zaplanowano w kształcie prostokątnej bryły z elewacją składającą się z biegnących ku górze poziomych, biało-czarnych pasów. Od strony ulicy budynek będzie zatem dynamiczny i pełen ruchu. Białe elementy fasady wykonane zostaną z silikatowego tynku, natomiast czarne - z barwionych płyt wiórowo-cementowych.

Oryginalne rozwiązania zastosowano także przy umiejscowieniu okien. Ukryte w czarnych pasach elewacji są praktycznie niewidoczne. Na pierwszy rzut oka schowane będzie także wejście do budynku, które w zamyśle powstanie w podcieniu, z prawej strony obiektu. - Dzięki temu nowa siedziba straży będzie zintegrowaną całością, a czerwone wozy na tle takiego „monolitu” staną się ładnym i wyraźnym kolorowym akcentem – mówi Anna Paszkowska z 81.WAW.PL. 

Czytaj też o "kosmicznym" komisariacie

Jak podkreśla Rafał Suwała, główny specjalista ds. inwestycji w urzędzie Lesznowola, Gminie zależało, aby nowa siedziba straży zyskała niekonwencjonalny i ciekawy wygląd, nawiązujący do stalowej elewacji siedziby jednej z firm. - W tym momencie jesteśmy na etapie opracowywania dokumentacji technicznej i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w 2013 roku – dodaje. 

Nowy budynek straży pożarnej będzie miał około 600 mkw. powierzchni użytkowej, z czego połowa zostanie przeznaczona na halę garażową dla czterech samochodów bojowych. Siedziba strażaków pomieści także siłownię oraz dwie sale świetlicowe, które będzie można wykorzystać na cele społeczno-edukacyjne lokalnych mieszkańców.

- W strażnicy strefa służbowa strażaków została oddzielona od strefy ogólnodostępnej. W ten sposób mieszkańcy będą mogli korzystać z obiektu bez kolizji ze strażakami – wyjaśnia współautor koncepcji, Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

 

Autor: mjc
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 10.10.2012 12:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!