Architektura
ARCHITEKTURA
Kraków. Zabytki architektury i atrakcje na Euro 2012

Kraków na EURO 2012: Co warto zobaczyć będąc w Krakowie na EURO 2012

  • Komentarze

Loża VIP Wisła Kraków. Lepszy widok

Loża VIP Wisła Kraków. Lepszy widok na płyte boiska zapewnia dobre miejsce na trybunie

Fot: materiały prasowe

Pojawiają się informacje, że Kraków zostanie nieoficjalną stolicą Mistrzostw EURO 2012. Do miasta maja nadciągnąć tysiące kibiców, a wszystko to dzięki dogodnemu położeniu miasta na szlaku między miastami organizatorami turnieju. W Krakowie nie zobaczymy meczy turniejowych, jednak miasto ma wiele atrakcji, które kibice i turyści powinni zobaczyć.

Kraków a EURO 2012

W Krakowie zatrzymają się drużyny Włoch, Holandii i Anglii – można powiedzieć, że europejska elita piłki nożnej. Między innymi z tego powodu Kraków, mimo że nie jest gospodarzem Mistrzostw, postanowił się do nich przygotować na najwyższym poziomie. Wszystkie stadiony w Krakowie zostały sprawdzone i jeżeli istniała taka potrzeba, odremontowane. Kraków z racji tego, że przyjmie rzesze kibiców stworzył swoją strefę kibica – Fun Kraków.

>> Zobacz Strefy Kibica w pozostałych miastach!

Stadion Cracovii – rewitalizacja korespondująca z historią

W 2011 roku oddano do użytku nowy stadion Cracovii. Odremontowany stadion może pomieścić 15 tys. widzów. Do samego stadionu dobudowano halę sportową która pomieści 2 600 kibiców. Na zaprojektowanie najlepszego rozwiązania dla istniejącego już stadionu rozpisano konkurs. Dzisiaj po zakończeniu budowy i po przeszło rocznym użytkowaniu można zauważyć, że projekt musiał zachwycić swoją prostotą, ale także niezwykłą funkcjonalnością. Zaprojektowanie założenia było trudne ponieważ cały kompleks bezpośrednio przylega do historycznego centrum miasta i tere Błoń krakowskich. Rewitalizacja została zaprojektowana przez konsorcjum Estiudo z siedzibą w Warszawie. Złożone było ono z czterech firm projektowych z Polski i Hiszpanii. Stadion posiada rozwiązania nowoczesne – konstrukcja prostopadłościanu urozmaicona licznymi prześwietleniami. Kolorystyka także nie rzuca się w oczy przez co doskonale komponuje się z tą częścią Krakowa.

>> Dowiedz się co podczas EURO 2012 musisz zobaczyć w stolicy!

Zabytkowy rynek Krakowa – poznaj historię miasta 8 metrów pod ziemią!

Jeżeli ktoś ma ochotę poznać Kraków, odpoczywając od piłkarskich emocji to zapraszamy do podziemi rynku. Krakowski rynek to nie tylko Sukienniece i Kościół Mariacki. Przez ostatnie półtora roku podziemia krakowskiego rynku wiodą prym wśród turystów polskich i zagranicznych. 8 metrów pod posadzką rynku można dokładnie poznać historię dawnej stolicy Polski. Trzeba zaznaczyć, że drugiego takiego muzeum, czy jak ktoś woli informatorium, w Polsce po prostu nie ma. Głównym celem ekipy pracującej nad przygotowaniem ekspozycji było opowiedzieć o przeszłości tak, aby zwiedzający na chwilę zapomnieli o teraźniejszości. Trzeba przyznać, że cel został osiągnięty. Miejsce historyczne a jednak zachwyca nowoczesnymi efektami specjalnymi. Pod nogami słyszymy kałuże, mimo że ich nie ma, tu nagle przestraszny nasz wirtualny szczur, jak to bywa w piwnicach, zdarza się też, że Kazimierz Wielki puści nam oko. Czas w podziemiach umilą nam trójwymiarowe filmy, nie raz wyświetlane na parze wodnej , przez która przechodzimy. Podziemia Rynku – śladami europejskiej tożsamości Krakowa, bo tak brzmi pełna nazwa ekspozycji, to wspaniały przykład złamania wszelkich stereotypowych konwenansów przypisywanych muzeom. Po takim spacerze na pewno zapamięta się rzeczy, które na historii w szkole nie wchodziły nam do głowy.

Kraków nie został miastem – gospodarzem tegorocznych Mistrzostw, jednak stacjonujące tam drużyny podniosły jego znaczenie. I dobrze, bo Kraków ma się czym chwalić przede wszystkim architektonicznie, dlatego turyści i kibice, mimo że na żywo nie obejrzą tu żadnego meczu to na pewno spędzą wolny czas wśród krakowskiej architektury.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.06.2012 12:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.