Osiedle Tysiąclecia w Katowicach w słoneczny dzień wygląda jak zmaterializowana wizja twórców Karty Ateńskiej. Ten dokument utworzony jeszcze w 1933 roku przez postępowych architektów, zakładał budowę nowych miast według luźnej zabudowy blokowej. Wolnostojące wieżowce, w przeciwieństwie do ciasnej zabudowy kwartałowej, miały wprowadzić do dzielnic mieszkaniowych upragnione „słońce, zieleń i przestrzeń”. Idee karty zaczęto wprowadzać w życie dopiero po II wojnie światowej, kiedy wiele krajów podnosiło się z gruzów. Wówczas można było dokonać wielkiego zwrotu w urbanistyce i postawić na nowy typ zabudowy, daleki od tradycyjnych układów.
Wszyscy wiemy, jak zakończył się ten eksperyment. Rozproszone bloki zrodziły nijakie blokowiska, choć trzeba przyznać, że na nowych osiedlach nie brakowało przestrzeni, słońca, gorzej już z zielenią. Jednak zdarzają się chlubne wyjątki, jak właśnie katowickie osiedle Tysiąclecia, projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Na obszarze 200 hektarów rozplanowano tam wieżowce dla 40 000 mieszkańców.
Z daleka majestatyczne, białe bryły bloków Tauzena, jak mieszkańcy mówią na co dzień o Tysiącleciu, wyglądają jak rzeźby zanurzone w morzu zieleni. Osiedle składa się z dwóch rodzajów bloków: prostopadłościanów oraz wysokich walcowatych wieżowców stojących w jego centrum. Te ostatnie przypominają kukurydze lub słynne wieże mieszkalne Marina City w Chicago. Pięć bliźniaczych budynków liczy sobie 25 pięter każdy, wystrzeliwują na wysokość 90 metrów. Są to najwyższe wieżowce mieszkalne w Polsce wybudowane poza Warszawą.
Wieżowce stanowią dominantę całego osiedla Tysiąclecia. Mają charakterystyczne wyoblone balkony, które upodabniają bryły budynków do kolb kukurydzy. Ukończono je na przełomie lat 80. i 90.
Ostatnio przestrzeń Tysiąclecia ukształtowana przez modernistycznych planistów jest niszczona przez deweloperów. W miejscach między starymi blokami, w parkach – „klinach zieleni”, powstają nowe domy i blaszaki dyskontów.

-
Modelowe osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu oraz słynne miasto Wuhan w Chinach zdobyły ex aequo główną nagrodę przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie urbanistów więcej
-
„Za tymi samymi murami” to niezwykły dokument pokazujący wrażenia pierwszych wielkich blokowisk w Danii więcej
-
Pracownia architektoniczna Grupa Plus Architekci projektuje kolejne apartamenty - osiedle willi na terenie Warszawy. Pięć domów jednorodzinnych powstanie w drugim kwartale 2015 r. w Kępie Zawadowskiej na Wilanowie więcej
-
Czy współczesna architektura mieszkaniowa, bryły apartamentowców i osiedla są monotonne? Odwiedzając kolejne miasta nie można oprzeć się wrażeniu, że każde nowoczesne osiedle deweloperskie wygląda…niemal identycznie. I niestety, nie jest to bynajmniej widok zachwycający. więcej

- ARCHITEKTURA: Nowe Żerniki nagrodzone w Durbanie
- WIDEO I FOTO: Przeprowadzka do miasta modernizmu
- ARCHITEKTURA: Warszawska architektura domów jednorodzinnych według projektu Grupa Plus Architekci
- ARCHITEKTURA: Browar Lubicz. Tak powinno się to robić - deweloperka inaczej!
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna osiedli. Nowa warszawska inwestycja na Bielanach – jakie są apartamenty w Willi Lindego?