archirama.pl

Polskie Marina City – wieżowce kukurydze w Katowicach

W środku osiedla Tysiąclecia w Katowicach, które uważane jest za najdoskonalsze w Polsce założenie mieszkaniowe wybudowane zgodnie z doktryną modernistyczną, stoją przedziwne wieżowce. Kształtem przypominają kukurydze i słynne wieżowce w Chicago – Marina City. Bloki, podobnie jak i całe osiedle – to dzieło architektonicznego tandemu Buszko i Franta

Kukurydza

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach

Fot: Nicolas Grospierre

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach w słoneczny dzień wygląda jak zmaterializowana wizja twórców Karty Ateńskiej. Ten dokument utworzony jeszcze w 1933 roku przez postępowych architektów, zakładał budowę nowych miast według luźnej zabudowy blokowej. Wolnostojące wieżowce, w przeciwieństwie do ciasnej zabudowy kwartałowej, miały wprowadzić do dzielnic mieszkaniowych upragnione „słońce, zieleń i przestrzeń”. Idee karty zaczęto wprowadzać w życie dopiero po II wojnie światowej, kiedy wiele krajów podnosiło się z gruzów. Wówczas można było dokonać wielkiego zwrotu w urbanistyce i postawić na nowy typ zabudowy, daleki od tradycyjnych układów.

Wszyscy wiemy, jak zakończył się ten eksperyment. Rozproszone bloki zrodziły nijakie blokowiska, choć trzeba przyznać, że na nowych osiedlach nie brakowało przestrzeni, słońca, gorzej już z zielenią. Jednak zdarzają się chlubne wyjątki, jak właśnie katowickie osiedle Tysiąclecia, projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Na obszarze 200 hektarów rozplanowano tam wieżowce dla 40 000 mieszkańców.

Z daleka majestatyczne, białe bryły bloków Tauzena, jak mieszkańcy mówią na co dzień o Tysiącleciu, wyglądają jak rzeźby zanurzone w morzu zieleni. Osiedle składa się z dwóch rodzajów bloków: prostopadłościanów oraz wysokich walcowatych wieżowców stojących w jego centrum. Te ostatnie przypominają kukurydze lub słynne wieże mieszkalne Marina City w Chicago. Pięć bliźniaczych budynków liczy sobie 25 pięter każdy, wystrzeliwują na wysokość 90 metrów. Są to najwyższe wieżowce mieszkalne w Polsce wybudowane poza Warszawą.

Wieżowce stanowią dominantę całego osiedla Tysiąclecia. Mają charakterystyczne wyoblone balkony, które upodabniają bryły budynków do kolb kukurydzy. Ukończono je na przełomie lat 80. i 90.

Ostatnio przestrzeń Tysiąclecia ukształtowana przez modernistycznych planistów jest niszczona przez deweloperów. W miejscach między starymi blokami, w parkach – „klinach zieleni”, powstają nowe domy i blaszaki dyskontów.

 

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: TM
Zdjęcia: Nicolas Grospierre
Data publikacji: 7.06.2011 16:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!