Architektura
ARCHITEKTURA

Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich

 • Komentarze

Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, I nagroda w konkursie, 2005  / Lahdelma & Mahlamaki

Fot: materiały konkursowe
 • Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich
 • Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich

Zwycięstwo stosunkowo mało znanego uczestnika w prestiżowym konkursie na Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie było zaskoczeniem dla wszystkich obserwatorów. Nikt jednak nie poddawał w wątpliwość werdyktu jury. Fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki, w przeciwieństwie do większości uczestników, udało się uniknąć nadekspresji formy i nadmiaru naiwnej symboliki.
Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki rozpoczęli współpracę w 1985 roku w Tampere. Razem z sześcioma innymi studentami tamtejszej politechniki założyli w starej fabryce pracownię. Zwycięstwo w konkursie na dom starców i ośrodek zdrowia w Hausjärvi (ukończone w 1991) umożliwiło sformalizowanie działalności i założenie firmy 8Studio Architects. W 1992 pracownia podzieliła się na dwie, a po kolejnym rozłamie, w 1997 roku powstała firma Lahdelma & Mahlamäki Architects.
Od 1985 roku duet zrealizował 46 budynków, z których większość to inwestycje publiczne i wynik otwartych konkursów. Biblioteka w Lohja  jest niskim, skromnym, ceglanym budynkiem, który dzięki obfitym przeszkleniom powiązany jest widokowo ze starszymi gmachami publicznymi w otoczeniu. Symboliczny związek funkcji i kontekstu zapewniają nadrukowane na szybach przysłowia ludowe z regionu. Najnowszą dużą realizacją pracowni są laboratoria Fińskiej Państwowej Inspekcji Żywności. Podobnie jak w muzeum żydowskim, surową estetykę budynku narzuca konsekwentne zastosowanie dwóch materiałów wewnątrz i na zewnątrz – szkła i betonu.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator"12/2007
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: materiały konkursowe, Jussi Tiainen/archiwum pracowni
Data publikacji: 15.06.2011 15:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.