Architektura
ARCHITEKTURA

Lampa – dynia. Pachnąca bryła abażuru? Po prostu - O!

  • Komentarze

Lampa O! Bryła abażuru wykonana została z pachnącego tworzywa

Osłonka na żarókę O! Projekt Designlab, czyli zapach w architekturze wnętrz

Fot: materiały prasowe Luminosfera

Lampa O!: polski design, włoskie wykonanie i zaskakujący pomysł

O! – krótka i łatwa do zapamiętania nazwa jest ważna, ale podstawa to dobry pomysł. Projektanci z zespołu Designlab postawili na nową funkcję lampy. Światło ma nie tylko praktyczne znaczenie. Buduje nastrój we wnętrzach, nadaje im charakter. Podobne znaczenie ma zapach...

Architektura wnętrz i zapach

O! to przypominająca kształtem dynię osłona na energooszczędną żarówkę. Wykonana jest ze specjalnego tworzywa, nasyconego aromatycznymi substancjami, które uwalniają się pod wpływem ciepła. W ten sposób zapach uwalniany jest wtedy, kiedy go potrzeba – gdy w pomieszczeniu ktoś jest. Źródłem ciepła jest sama żarówka; nawet najbardziej energooszczędna część zużywanej energii elektrycznej przekształca właśnie w ciepło.

Osłonka dostępna jest w różnych wersjach i kolorach. Może być wykorzystana w lampach z abażurem, albo sama występować jako osłona żarówki.

Historia lampy O! sięga 2008 roku kiedy na zaproszenie firmy Meble Vox wzięlismy udział w zamkniętym konkursie 2 w
Chociaż pomysł nie spotkał się z zainteresowaniem producenta, my wierząc w potencjał naszej koncepcji, postanowiliśmy kontynuować pracę nad projektem. Po trwających prawie 1,5 roku eksperymentach materiałowych i technologicznych O! w ostatecznym kształcie zostało zaprezentowane szerszej publiczności podczas targów DMY w Berlinie, które zaowocowały licznymi propozycjami współpracy. Ostatecznie współproducentem i dystrybutorem lampy została włoska firma Martinelli Luce, która z powodzeniem sprzedaje produkt we wszystkich krajach Unii Europejskiej – mówi o historii projektu Magdalena Czapiewska, projektantka z Designlab.


Grupa powstała w 2006 roku w Wielkiej Brytanii, teraz działa w Polsce. Designlab zajmuje się architekturą wnętrz, projektowaniem mebli i dodatków, ale też przestrzeni publicznych. Trzonem zespołu są Magdalena Czapiewska i Karol Murlak, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Falmouth College of Art, wspierani przez Grzegorza Nawackiego.do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.