Kolekcja detali architektonicznych dotąd zagrzebana w magazynach ma „wrócić do świata żywych”.
Dekoracyjne elementy wykute w kamieniu, wymodelowane w terakocie i innych materiałach niejednokrotnie trwają dłużej, niż sam budynek. We Francji, USA czy Wielkiej Brytanii działają wyspecjalizowane firmy, które odzyskują z wyburzanych budynków materiały budowlane, takie jak stare drewniane belki czy bloki kamienia. W Polsce taki budowlany recykling dopiero raczkuje. Na szczęście przynajmniej niektóre cenne detale mają szansę na ocalenie dzięki konserwatorom.
Lapidarium w Łodzi
W Łodzi każdego roku wyburza się dziesiątki obiektów, około 15% budynków komunalnych trzeba będzie zlikwidować. Pod młot trafiają także budynki o interesującej formie czy zdobieniach. Lapidarium ma przypominać ich historię. Przestrzeń wystawowa ma powstać w wyremontowanym budynku przy al. Kościuszki w Łodzi.
Modernistyczna bryła mieściła dawniej różne instytucje, przez jakiś czas była komisariatem policji. Po zakończeniu prac remontowych główny budynek ma zająć Miejska Pracownia Urbanistyczna, zaś w głębi podwórza w zabytkowej willi urzędować ma Miejski Konserwator Zabytków w Łodzi.
Projekt Nizio Design International
Parter głównego budynku podzielono na strefę wejściową z recepcją, stałą przestrzeń ekspozycyjną, strefę wielofunkcyjną, miejsce wystaw czasowych, uwzględniono także magazyn i toalety.
Planowane wystawy poświęcone zostały kilku powiązanym tematom, w tym urbanistyce i architekturze, architekturze wnętrz. Na dziedzińcu znajdzie się Lapidarium – Magazyn Detalu Architektonicznego. Poza dekoracyjnymi elementami mają być wyeksponowane także elementy wyposażenia dawnych fabryk, takimi jak pompy. Być może na dziedzińcu swoje miejsce znajdą także zabytkowe włazy do kanałów miejskich. Przestrzeń ma stać się niewielkim miejskim placem z miejscami do siedzenia.
Lapidarium ma być miejscem edukacji i warsztatów, prezentując historię architektury Łodzi.. W tzw. punkcie Info-box projektanci Nizio Design zaplanowali warsztaty makiet urbanistycznych z multimedialnymi informacjami.
Prace budowlane mają się zacząć w 2016 roku i potrwają przynajmniej 2,5 roku. Koszt modernizacji szacowany jest na 8 mln zł.