archirama.pl

Nowe Centrum Turystyczne dla Stonehenge – szklana fasada, las słupów i ażurowe zadaszenie

Nowe Centrum Turystyczne to architektura współczesna powstała dla milionów gości odwiedzających słynny kamienny krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Lekka i transparentna bryła kontrastuje z prehistorycznym monolitem

Nowe Centrum Turystyczne dla prehistorycznego Stonehenge w Wielkiej Brytanii

Nowe Centrum Turystyczne dla prehistorycznego Stonehenge w Wielkiej Brytanii

Fot: Denton Corker Marshall

Transparentna bryła architektury współczesnej Nowego Centrum Turystycznego

Megalit Stonehenge położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii. Obiekt przeznaczony dla odwiedzających znajduje się 2 kilometry od prehistorycznego zabytku.


Nowe Centrum Turystyczne powstało w 2013.Wcześniej tej pory pradawny krąg nie był dostosowany do tłumnych odwiedzin turystów, współczesnych druidów i fanów New Age, miłosników sztuki i szkolonych wycieczek.

Bryła zbudowana jest z 200 cienkich słupów, na których spoczywa lekki ażurowy dach. Ta forma architektury współczesnej jest zupełnym przeciwieństwem prehistorycznych monolitów Stonehenge. Zaprojektowana jest na zasadzie kontrastu. Głazy stojące w kręgu Stonegenge są masywne i mocno osadzone w ziemi, natomiast bryła Nowego Centrum Turystycznego sprawia wrażenie lekkiej konstrukcji unoszącej się nad zieloną powierzchnią. Dzięki transparentnej formie obiekt wkomponowuje się w zielone otoczenie nie narażając okolicy na zbyteczną„współczesność”.

Architektura wspołczena Nowego Centrum Turystycznego otrzymała prestiżową nagrodę G14 w kategorii „Commercial Project of the Year”. Projekt wykonało studio architektonicznie Denton Corker Marshall pod kierownictwem Angeli Dapper. Do budowy obiektu architekci użyli lokalnych materiałów takich jak drzewo kasztana jadalnego czy wapienia z Salisbury. W nowym budynku znajduje się kawiarnia, punkt sprzedaży biletów, sklep z pamiątkami oraz przestrzenie wystawowe.Milena Glinojecka

Zdjęcia: Denton Corker Marshall
Data publikacji: 17.12.2014 16:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!