archirama.pl

Laureat Nagrody Pritzkera, stararchitekt – Christian de Portzamparc zaprojektował betonową bryłę „winnicy pod wzgórzem”

Wino to produkt, który należy traktować z szacunkiem. Zwłaszcza, jeżeli jest to francuskie wino Cheval Blanc. Produkcja takiego trunku wymaga celebracji, a jednym ze sposobów podkreślenia winiarskiego kunsztu może być np. bryła winnicy zaprojektowana przez stararchitekta - gwiazdę współczesnej architektury Francji. Tak właśnie było w tym przypadku

Winnica Château Cheval Blanc w miejscowosi Saint-Émilion we Francji - projekt, stararchitekt Christian de Portzamparc

Winnica Château Cheval Blanc w miejscowosi Saint-Émilion we Francji - projekt, stararchitekt Christian de Portzamparc

Współczesna architektura Francji: winnice

Cheval Blanc to jedno z najlepszych win świata. Aby podkreślić ten fakt, właściciele winnicy Château Cheval Blanc w miejscowości Saint-Émilion we Francji postanowili stworzyć nowy budynek winnicy, którego bryła będzie równie szlachetna, jak samo wino. Ambitne zadanie zaprojektowania nowej wizytówki winnicy właściciele powierzyli stararchitektowi  Christianowi de Portzamparc – laureatowi Nagrody Pritzkera 1994.

Projekt powstał w 2011. Na podstawie rozmów z Pierre Lutonem, człowiekiem, który ma ogromne doświadczenie w produkcji wina w betonowych kadziach, architekt zaprojektował odpowiednią "świątynię wina" - bryłę o pięknych, opływowych kształtach, która zawija się jak winorośl ku niebu…

Główną ścieżką, którą kroczył projektant w tworzeniu nowej winnicy były szacunek do tradycyjnego cyklu uprawy wina oraz szacunek do przyrody. Celem miała być poprawa jakości produkcji wina. Powstały obiekt jest miejscem koncentracji, a nawet medytacji. Otwiera się jednocześnie na otoczenie poprzez subtelną ingerencję światła naturalnego. Krzywe, z jakich skonstruowane są ściany nośne nie są wynikiem przypadku, a świadomym działaniem wynikającym z przystosowania do etapów produkcji wina. Bryła przykryta zielonym ogrodem na dachu doskonale komponuje się z otaczającymi ją rzędami winorośli. Powstała elegancka winnica jest wynikiem doskonałej harmonii miejsca i celu.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 9.05.2014 11:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!