archirama.pl

Łazienki Królewskie w Warszawie pięknieją. Porównajcie kilka zdjęć przed i po remoncie

Kompleksowa rewitalizacja Łazienek Królewskich znajduje się na półmetku. Zmiany dotyczą nie tylko wyglądu jednej z architektonicznych ikon stolicy, ale również oferty kulturalnej organizowanej przez Muzeum Łazienki Królewskie .

Łazienki Królewskie w Warszawie pięknieją. Porównajcie kilka zdjęć przed i po remoncie

Pałac na Wyspie

Fot: materiały prasowe

W 2011 roku rozpoczęła się renowacja Pałacu na Wyspie wraz z jego bezpośrednim otoczeniem będących częścią Muzeum Łazienek Królewskich. Inwestycja o wartości 42 mln zł w większości finansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego i obejmuje m.in. remont wnętrz i fasady Pałacu oraz konserwację Amfiteatru, alejek i rzeźb wokół budynku. W drugim etapie projektu planowane jest rozszerzenie oferty kulturalnej oraz stworzenie Wirtualnego Muzeum, które zostanie uruchomione we wrześniu 2014 roku.

Filozofia Oświecenia w Łazienkach Królewskich

Jak twierdzą organizatorzy, priorytetem inwestycji jest stworzenie nowoczesnego i otwartego programu kulturalnego odzwierciedlającego oświeceniowe tradycje pałacu, którego inicjatorem był Stanisław August Poniatowski. Według filozofii Oświecenia, władze Łazienek Królewskich chcą zachęcić zwiedzających do „debaty społecznej prowadzącej do stworzenia lepszego świata". Obecnie młodzież do 16. roku życia może liczyć na darmowe bilety, a idąc za przykładem Francji i Włoch, w planach jest podwyższenie tego wieku do 26 lat.

Łazienki Królewskie – Ogród XXI wieku

Inwestycji towarzyszy stworzenie w Łazienkach Królewskich Ogrodu XXI wieku z nowoczesnych pawilonem wystawienniczym w miejscu niezagospodarowanego folwarku pomiędzy ulica Parkową i Chińską. Konkurs na koncepcję ogrodu został rozstrzygnięty 14 listopada bieżącego roku – zobacz zwycięskie założenie projektu Macanoo International B.V. i Jojko + Nawrocki.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 5.12.2013 16:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!