archirama.pl

Łódź, osiedle Montwiłła-Mireckiego - 3xM

Łódź osiedle

Widok z lotu ptaka

Fot: Wiesław Stępień

Dzięki standaryzacji i centralizacji wielkiego przemysłu możemy mieć: mebel-maszynę, mieszkanie-maszynę, miasto-maszynę, pisał w 1926 roku Szymon Syrkus, jeden z przedstawicieli polskiej awangardy architektonicznej, promującej przed wojną masową produkcję tanich mieszkań i budowę funkcjonalistycznych osiedli. Do 1939 roku w Polsce nie powstało ich wiele. Tym bardziej cennym zespołem jest łódzka kolonia na tak zwanym Polesiu Konstantynowskim (zamknięta w trójkącie ulic Srebrzyńskiej, Jarzynowej i alei Unii Lubelskiej). Zbudowano ją w latach 1928-1933 według projektu Jana Łukasika, Miruty Słońskiej, Witolda Szerszewskiego i Jerzego Berlinera. Powstało 20 bloków w otoczeniu zieleńców. Mury parkanów i szczyty domów kiedyś, tak jak chcieli tego projektanci, pokrywały pnące rośliny. Większość budynków ustawiono prostopadle do ulic, w układzie północ-południe, zapewniającym, zdaniem architektów awangardy, najlepsze nasłonecznienie mieszkań.
Nie zrealizowano części „obiektów pomocniczych”, na przykład pralni i kąpieliska osiedlowego oraz programu handlowo-usługowego. Mieszkania mimo małych rozmiarów okazały się zbyt drogie dla robotników. Zamieszkała tu inteligencja, między innymi Karol Hiller, Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński. Łódzkie osiedle pozostaje zatopioną w ciszy wąskich uliczek i zieleńców, żyjącą własnym rytmem enklawą.
Jego nowoczesny projekt był prezentowany na wystawie towarzyszącej obradom II Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej we Frankfurcie nad Menem w 1929 roku, a plany budynków zostały zreprodukowane w publikacji Die Wohnung für das Existenzminimum, wydanej w 1933 roku w Stuttgarcie.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: red.
Zdjęcia: Wiesław Stępień, Tomasz Stańczak\Agencja Gazeta
Data publikacji: 8.06.2011 12:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!