Architektura
ARCHITEKTURA
Polskie LOFTY w nowoczesnej aranżacji

Architektura wnętrz: LOFTY W POLSCE. Czym są lofty? Co w nich wyjątkowego?

 • Komentarze

LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu

LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu

Fot: materiały prasowe: www.loftydegiarada.eu
 • Wnętrza loftów Qbik od Zienia 14
 • Wnętrza loftów Qbik od Zienia 19
 • Wnętrza loftów Qbik od Zienia 20
 • LOFTY w Żyrardowie to wysoki standard mieszkań w starej fabryce
 • LOFTY w Żyrardowie. Każde mieszkanie ma swój indywidualny styl wykoczenia
 • LOFTY w Żyrardowie. Na suficie widać dawną konstrukcję fabryki, a na ścianach zamontowano elementy maszyn znajdujących się wówczas w fabryce
 • LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu
 • LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono nawet w stylu pop-art
 • Tak prezentowała się Fabryka Lnu w Żyrardowie przed rewitalizacją
 • Tak Fabryka Lnu w Żyrardowie prezentuje się po rewitalizacji a adaptacji na nowoczesne lofty

Architektura wnętrz. Moda na LOFTY to już trend w obecnym budownictwie mieszkaniowym. Jednak nie zawsze słowo LOFT wykorzystywane jest we właściwy sposób. Czy proponowany nam LOFT naprawdę nim jest? Dowiedz się co można nazwać loftem i jaki są cechy oraz co w nich jest takiego fascynującego!

Architektura wnętrz: lofty. Czym tak w ogóle jest loft? Pokrótce można je opisać jako zasiedlone, stare hale i magazyny. Modę na lofty zawdzięczamy Amerykanom. Amerykańscy artyści w latach 60 tych zasiedlali praktycznie każdą wolną fabrykę tworząc w niej przytulne miejsce zamieszkania. Unikali dzięki temu płacenia czynszu, a odosobnione fabryki zapewniały im spokojne miejsce pracy.

Architektura wnętrz: lofty w Polsce

Architektura wnętrz: lofty. Dzisiaj oczywiście możemy zapomnieć o typowych, nowojorskich, klasycznych loftach. Polskie lofty to z reguły wykończone w wysokim standardzie mieszkania. Często też ich budowa nie przewiduje adaptacji starych fabryk czy magazynów. Lofty obecnie są mieszkaniami charakteryzującymi się otwartymi przestrzeniami – zdarza się, że na około 120 m2 mamy tylko jeden lub dwa pokoje! Z tych powodów w Polsce przyjęło się określenie SOFT – LOFTÓW – mieszkań wystylizowanych na lofty, jednak nie koniecznie posiadających podstawowe cechy loftu, jakimi była surowość, brak udogodnień itp. Lofty maja w sobie niepowtarzalny klimat, pozwalają poczuć przestrzeń, a często czerwona cegła nadaje wyjątkowego charakteru tego miejsca. Jakie przykłady loftów możemy spotkać w Polsce? Prezentujemy kilka przykładów!

>> Zobacz jak nowocześnie urządzić mieszkanie w lofcie!

Architektura wnętrz: lofty: Woronicza Qbik w Warszawie. Loft czy soft – loft?

Architektura wnętrz: lofty na warszawskim Mokotowie w każdym swym calu czerpały z założeń loftów z lat 60 tych. Liczyła się tu przestrzeń, poczucie wolności, indywidualizm. Ma to być alternatywa dla ludzi, którzy chcą mieszkać inaczej. Jednak bardziej można się tu skłaniać do nazwania mieszkań soft – loftami. W tym miejscy nie było fabryki ani magazynów. Powstałe budynki są tylko stylizowane na typowe lofty.

Architektura wnętrz: lofty: Loft w młynie? Taki powstał w Krakowie

Architektura wnętrz: lofty. W Krakowie na lofty zagospodarowany został duży młyn z początków XX wieku. Do 2002 roku obiekt działał jako Polska Wytwórnia Chleba Zdrowia i Młyn Walcowy. Rewitalizacja młyna pod pomieszczenia mieszkalne rozpoczęła się w 2007 roku. Odremontowany młyn to mieszkania i powierzchnie usługowe na powierzchni około 6 tys.m2. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku. W obiekcie zaprojektowano 57 mieszkań o powierzchni od 50 do 190 m2! W tym wypadku można powiedzieć, że mieszkamy w lofcie – spełniono warunek najważniejszy, mieszkanie jest w starym młynie.

>> Czy można urządzić LOFT na poddaszu?

Architektura wnętrz: lofty w Fabryce Lnu w Żyrardowie

Architektura wnętrz: lofty. Żyrardowska Fabryka Lnu działała tu od 1833 roku. Nowe mieszkania zostały zaprojektowane właśnie w tych pofabrycznych pomieszczeniach – typowy loft. Lofty noszą nazwę Lofty De Girarda (od nazwiska pierwszego dyrektora technicznego zakładu). Warto zaznaczyć, że przędzalnia była jednym z pierwszych obiektów w Europie wykonanych w konstrukcji żelbetowej, która była w stanie wytrzymać ciężar kilku tysięcy wrzecion. Imponujące są tez wymiary fabryki: 150 metrów długości, 5 kondygnacji, 20 tys. m2 powierzchni. Jedna kondygnacja ma około 5 metrów wysokości, co pozwoliło na zaprojektowanie mieszkań z antresolami. W całej fabryce powstało 200 loftów, których powierzchnia waha się od 30 do 100 m2.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.