archirama.pl

Architektura wnętrz: LOFTY W POLSCE. Czym są lofty? Co w nich wyjątkowego?

Architektura wnętrz. Moda na LOFTY to już trend w obecnym budownictwie mieszkaniowym. Jednak nie zawsze słowo LOFT wykorzystywane jest we właściwy sposób. Czy proponowany nam LOFT naprawdę nim jest? Dowiedz się co można nazwać loftem i jaki są cechy oraz co w nich jest takiego fascynującego!

LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu

LOFTY w Żyrardowie. Niektóre mieszkania wykończono w bardzo nowoczesnym stylu

Fot: materiały prasowe: www.loftydegiarada.eu

Architektura wnętrz: lofty. Czym tak w ogóle jest loft? Pokrótce można je opisać jako zasiedlone, stare hale i magazyny. Modę na lofty zawdzięczamy Amerykanom. Amerykańscy artyści w latach 60 tych zasiedlali praktycznie każdą wolną fabrykę tworząc w niej przytulne miejsce zamieszkania. Unikali dzięki temu płacenia czynszu, a odosobnione fabryki zapewniały im spokojne miejsce pracy.

Architektura wnętrz: lofty w Polsce

Architektura wnętrz: lofty. Dzisiaj oczywiście możemy zapomnieć o typowych, nowojorskich, klasycznych loftach. Polskie lofty to z reguły wykończone w wysokim standardzie mieszkania. Często też ich budowa nie przewiduje adaptacji starych fabryk czy magazynów. Lofty obecnie są mieszkaniami charakteryzującymi się otwartymi przestrzeniami – zdarza się, że na około 120 m2 mamy tylko jeden lub dwa pokoje! Z tych powodów w Polsce przyjęło się określenie SOFT – LOFTÓW – mieszkań wystylizowanych na lofty, jednak nie koniecznie posiadających podstawowe cechy loftu, jakimi była surowość, brak udogodnień itp. Lofty maja w sobie niepowtarzalny klimat, pozwalają poczuć przestrzeń, a często czerwona cegła nadaje wyjątkowego charakteru tego miejsca. Jakie przykłady loftów możemy spotkać w Polsce? Prezentujemy kilka przykładów!

>> Zobacz jak nowocześnie urządzić mieszkanie w lofcie!

Architektura wnętrz: lofty: Woronicza Qbik w Warszawie. Loft czy soft – loft?

Architektura wnętrz: lofty na warszawskim Mokotowie w każdym swym calu czerpały z założeń loftów z lat 60 tych. Liczyła się tu przestrzeń, poczucie wolności, indywidualizm. Ma to być alternatywa dla ludzi, którzy chcą mieszkać inaczej. Jednak bardziej można się tu skłaniać do nazwania mieszkań soft – loftami. W tym miejscy nie było fabryki ani magazynów. Powstałe budynki są tylko stylizowane na typowe lofty.

Architektura wnętrz: lofty: Loft w młynie? Taki powstał w Krakowie

Architektura wnętrz: lofty. W Krakowie na lofty zagospodarowany został duży młyn z początków XX wieku. Do 2002 roku obiekt działał jako Polska Wytwórnia Chleba Zdrowia i Młyn Walcowy. Rewitalizacja młyna pod pomieszczenia mieszkalne rozpoczęła się w 2007 roku. Odremontowany młyn to mieszkania i powierzchnie usługowe na powierzchni około 6 tys.m2. Obiekt został oddany do użytku w 2010 roku. W obiekcie zaprojektowano 57 mieszkań o powierzchni od 50 do 190 m2! W tym wypadku można powiedzieć, że mieszkamy w lofcie – spełniono warunek najważniejszy, mieszkanie jest w starym młynie.

>> Czy można urządzić LOFT na poddaszu?

Architektura wnętrz: lofty w Fabryce Lnu w Żyrardowie

Architektura wnętrz: lofty. Żyrardowska Fabryka Lnu działała tu od 1833 roku. Nowe mieszkania zostały zaprojektowane właśnie w tych pofabrycznych pomieszczeniach – typowy loft. Lofty noszą nazwę Lofty De Girarda (od nazwiska pierwszego dyrektora technicznego zakładu). Warto zaznaczyć, że przędzalnia była jednym z pierwszych obiektów w Europie wykonanych w konstrukcji żelbetowej, która była w stanie wytrzymać ciężar kilku tysięcy wrzecion. Imponujące są tez wymiary fabryki: 150 metrów długości, 5 kondygnacji, 20 tys. m2 powierzchni. Jedna kondygnacja ma około 5 metrów wysokości, co pozwoliło na zaprojektowanie mieszkań z antresolami. W całej fabryce powstało 200 loftów, których powierzchnia waha się od 30 do 100 m2.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Zień Home, materiały prasowe: www.loftydegiarada.eu
Data publikacji: 12.07.2013 16:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!