archirama.pl

LONDYN 2012: Polscy pływacy rywalizują w Aquatics Centre, olimpijskim obiekcie zaprojektowanym przez Zahę Hadid

Centrum sportów wodnych, w którym podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie walczą o medale polscy pływacy jest jednym z najciekawszych obiektów zbudowanych na olimpiadę w Londynie. Aquatics Centre to zespół basenów autorstwa Zahy Hadid.

Centrum Sportów Wodnych

Centrum Sportów Wodnych zbudowane specjalnie na olimpiadę w Londynie zaprojektowała Zaha Hadid

Fot: Materiały prasowe Londyn2012.com

Dzisiaj dzień sportów wodnych. Zgodnie z terminarzem Olimpiady wystąpią dzisiaj w Londynie Polscy pływacy. Rywalizować będą na jednym z basenów Aquatics Centre mieszczących się w centrum sportów wodnych przygotowanym specjalnie z myślą o Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012. Z punktu widzenia architektury olimpijskie zmagania pływaków też są wyjątkowe. Bo za projektem Aquatics Centre stoi jedna z najbardziej rozpoznawalnych architektek świata Zaha Hadid.

Kompleks, zaprojektowany specjalnie na Igrzyska Olimpijskie 2012, składa się z trzech basenów: dwa to baseny olimpijskie o długości 50 metrów oraz dodatkowy basen do nurkowania o długości 25 m. Ale z całego kompleksu najciekawsza wydaje się niezwykła bryła Centrum Sportów Wodnych. Obiekt swoimi obłymi kształtami przypomina powracającą morską falę i nie tylko jest w pełni funkcjonalny, ale stanowi unikatowy element architektury wioski olimpijskiej.

>>Miasteczko Olimpijskie w Londynie. Przewodnik po Parku Olimpijskim

Budowa obiektu zajęła trzy lata i zakończyła się w ubiegłym roku. Co ciekawe centrum zostało tak skonstruowane, aby po zakończeniu olimpiady zmniejszyć jego wielkość i przystosować go do potrzeb zawodów mniejszego formatu. Dlatego budynek składa się z dwóch części, z których jedna zostanie po zakończeniu Igrzysk rozebrana. Obecnie na trybunach zmagania pływaków może śledzić jednocześnie 17,5 tys. widzów. Po rozebraniu części konstrukcji pojemność trybun zostanie zmniejszona do 2500 widzów.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Materiały prasowe Londyn2012.com
Data publikacji: 30.07.2012 14:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!