archirama.pl

Lotniska w Polsce: Lublin, Rzeszów, Kielce nowe porty lotnicze

Do listy lotnisk w Polsce wkrótce dołączą nowe porty lotnicze. Lubelskie lotnisko w Świdniku jest w trakcie budowy. Nowy terminal lotniska w Rzeszowie zacznie niebawem odprawiać pasażerów. Na realizację czeka projekt portu lotniczego w Kielcach.

Lotnisko Lublin

Tak będzie wyglądał nowy port lotniczy w Lublinie

Fot: Port Lotniczy Lublin

W ostatnich latach jesteśmy świadkami tworzącej się nowej „siatki lotniczej” w Polsce. Poza lotniskami lokalizowanymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku, buduje się w Lublinie, Rzeszowie czy Kielcach. Postanowiliśmy z bliska przyjrzeć się projektom i realizacjom tych portów lotniczych.

Lotnisko dla Lublina w Świdniku

Port lotniczy w Świdniku koło Lublina zbliża się wielkimi krokami do uroczystego otwarcia. Niczym nie przypomina wcześniejszego upadłego i małego lądowiska dla awionetek i helikopterów. Nowe lotnisko dla Lublina powstaje na podstawie projektu pracowni ARE. Obecnie na placu budowy widać bryłę, której wielkość i przestronność da możliwość obsługi około 1 miliona pasażerów rocznie. Sama koncepcja usytuowania lotniska zakłada równolegle położenie terminala w stosunku do pasa startowego.

Taki zabieg, wraz z przeszkleniami, da doskonały widok na startujące i lądujące samoloty. Bryła hali przylotów i odlotów jest dosyć prosta, co wynika z założenia przestronności. Terminal liczy przeszło 11 tysięcy metrów kwadratowych i podzielony jest na trzy skrzydła. Główną przestrzeń, usytuowaną w środku bryły, tworzy hala odlotów. Wszystko zaprojektowano jako przestrzenie otwarte.

>>Lotnisko Wrocław: Nowy terminal lotniska we Wrocławiu już dział [ZDJĘCIA] 

Warto zauważyć, że ta zwarta bryła oglądana z lotu ptaka przypomina po prostu samolot, gdzie jego kadłub tworzy wspomniana centralna hala odlotów, a skrzydła to dwie pozostałe strefy przylotów i odbioru bagażów. Dodatkowo jego biały kolor w znacznym stopniu kojarzy się z lekkością. Ciekawym rozwiązaniem są okrągłe okna w dachu terminalu. Stwarzają one dodatkowe wrażenie otwartości i przestrzeni, a w takich obiektach jest to podstawa.

Lotnisko w Kielcach projektu APA Kuryłowicz

Gotowy jest także projekt Regionalnego Portu Lotniczego w Kielcach - Obicach. Projekt wykonany przez biuro APA Kuryłowicz & Associates czeka na realizację, która miała rozpocząć się w 2008 roku. Jednak do tej pory na terenie przyszłego lotniska nie rozpoczęto budowy. W założeniach projektowych terminal lotniska tworzy jednorodną, szklaną bryłę na którą nałożono „powłokę” nadając jej tym samym unikalny charakter.

Gładkość fasady, która płynnie przechodzi w pokrycie dachu kojarzy się zarówno z poszyciem samolotu, ale także z lekkością i przestronnością. Wnętrze hali stanowi jedną, otwartą przestrzeń. Dodatkowo w tej samej aranżacji zaprojektowano parking oraz wieżę lotów. Każdy z tych obiektów może oznaczono wielkim napisem „Kielce”. Struktura okalająca szklaną konstrukcję tworzy obiekt rozpoznawalnym, dlatego z niecierpliwością czekamy na jego realizację. Może już w niedługim czasie.

Lotnisko Rzeszów – Jasionka

Port lotniczy w Rzeszowie – Jasionce od dawna czekał na przebudowę. Zwiększający się ruch pasażerski na tym lotnisku wymusił projekt, który zakładałby: po pierwsze budowę nowego terminala i po drugie rozbudowę płyty lotniska oraz wzbogacenie jej o funkcję odladzania. Podgrzewana płyta już działa. A oficjalne otwarcie terminala ma nastąpić 21 kwietnia 2012 roku. Założenie bryłowe obiektu odbiega całkowicie od dwóch przedstawionych wcześniej. Obiekt jest inwestycją o kubaturze największej w rejonie Podkarpacia.

>>Otwarcie nowego terminala lotniska Rzeszów Jasionka

Jego majestat bardzo dobrze widać na zdjęciach – gigantyczne słupy, które „trzymają za rogi” ogromną połać dachową przypominają napięty od wiatru żagiel. Mimo tego wielkiego rozmiaru dach wydaje się przez to bardzo lekki, daje wrażenie wręcz unoszącego się w powietrze, mającego zamiar zaraz odlecieć. Ściany terminala są całkowicie przeszklone, co dodatkowo pozwala poczuć lekkość budynku. Od strony pasa startowego zaprojektowano taras widokowy i pomieszczenia biurowe. Całe wnętrze jak w pozostałych, nowych realizacjach, jest całkowicie otwarte, lekkie i przestronne.

>>Totalny odlot w Łodzi. Zobacz futurystyczną wieżę od SDA Architekci 

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: SKANSKA, Port Lotniczy Lublin
Data publikacji: 5.04.2012 13:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!