archirama.pl

Lotnisko Tegel w Berlinie. Architekci w Polski wygrali prestiżowy konkurs im. Karla Friedricha Schinkla

Lotnisko Tegel w Berlinie i jego architektura były tematem 158 edycji prestiżowego konkursu im. Karla Friedricha Schinkla. Jego laureatami zostali polscy młodzi architekci. Zobaczcie zaproponowaną architekturę

Lotnisko Tegel w Berlinie. Architekci w Polski wygrali prestiżowy konkurs im. Karla Friedricha Schinkla
Fot: materiały prasowe

Tegoroczne zadanie a jakimi mieli zmierzyć się architekci z całego świata obejmowało metamorfozę terenów lotniska Tegel w Berlinie. W kategorii architektura uczestnicy musieli stworzyć nową typologię architektury budynków usługowo-produkcyjno-mieszkaniowych, która mogłaby być impulsem dla innowacyjnej urbanistyki. Zadaniem było tym trudniejsze, że obiekty należało sprawdzić pod względem zrównoważonego rozwoju i możliwości przekształcenia zaplanowanych funkcji w przyszłości.

Lotnisko Tegel w Berlinie – zmiana przeznaczenia

Likwidacja lotniska Tegel a przez to wielu miejsc pracy, zadecydowało także o tym, że organizatorzy liczyli na stworzenie na tym terenie obszaru działalności gospodarczych oraz nowych miejsc zamieszkania. Dzięki otwartym przestrzeniom oraz braku kontekstu urbanistycznego uczestnicy mogli wprowa­dzić nową typologię architektury, w której przeplatałyby się funkcje mieszkaniowe i pracy.

Architektura według Polaków

Zwycięska praca zaproponowana przez młodych architektów z Politechniki Wrocławskiej - Dagmarę Sietko-Sierkiewicz i Davida Weclawowicza w kategorii "architektura" zakłada stworzenie obiektu współczesnej manufaktury z funkcją produkcyjną w hali, która po godzinach pracy przekształca się w miejsce spędzania czasu wolnego. Hale zaprojektowane na miejscu lotniska Tegel w Berlinie, w połączeniu z częścią mieszkalno usługową rozwiązują problem separacji miejsca pracy i mieszkania.

Lotnisko Tegel w Berlinie – nowe funkcje

Młodzi architekci zaproponowali na terenie lotniska Tegel w Berlinie stworzenie kwartałów miejskich orientowanych zgodnie z kierunkami wyznaczonymi przez Terminal Główny lotniska Tegel. Kwartały stanowią przejście między częścią przemysłową, zlokalizowaną w zachodniej części projektu, a częścią naukową/badawczą, której architektura zaplanowana została w części wschodniej. W jednym kwartale znajdzie się wspomniana wcześniej współczesna manufaktura oraz budyn­ki socjalne i miejska infrastruktura. Bryły budynków stworzą w połączeniu wewnętrzne place. Komunikację podzielono na dwa główne ciągi, z których jeden obsługuje część produkcyjną hal, a drugi tworzy bulwar dla e -komunikacji.

Architektura brył – co zaproponowali Polacy

Współczesna manufaktura to prostokątna hala produkcyjna oraz dołączony do niej wieże mieszkalno-usługowych w kształcie odwróconej litery L. Nad halą produkcyjną zaprojektowano wielofunkcyjną przestrzeń dla mieszkańców, w której znalazło się miejsce opieki nad dziećmi, ateliers, shared office. Stąd można także dostać się na zielony dach zielony przeznaczony w większej części na tzw. Miejską farmę. Kolejne trzy piętra bryły zaprojektowano jako kondygnacje. Architekci przygotowali także wa­riant przekształcenia części mieszkalnej na część biurową.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 18.03.2013 18:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!