Architektura
ARCHITEKTURA
Bryła lotniska w Lublinie w pełnej okazałości

Lotnisko w Lublinie gotowe. Można już zamawiać bilety

 • Komentarze

W nocnym świetle bryła terminalu prezentuje się bardzo ciekawie

W nocnym świetle bryła terminalu prezentuje się bardzo ciekawie

Fot: Mikołaj Majda
 • W nocnym świetle bryła terminalu prezentuje się bardzo ciekawie
 • Parking także już gotowy. W oddali widać bryłę termianlu
 • Przystanek szynobusu również gotowy. Pierwsze szynobusy dojadą tu z centrum Lublina już w grudniu
 • Lotnisko w Lublinie 3
 • Lotnisko Lublin

Dwa lata – tyle trwała budowa Portu Lotniczego w Lublinie. Teraz oficjalnie można powiedzieć, że prace budowlane zostały oficjalnie zakończone. Zobaczcie, jak prezentuje się nowy terminal, gotowy do przyjęcia i odprawy pasażerów!

Otwarcie lotniska już w listopadzie!

Oficjalnie otwarcie nowego Portu Lotniczego odbędzie się już w listopadzie. Obecnie lotnisko czeka na ostatnie odbiory techniczne, które pozwolą na oficjalne rozpoczęcie działalności lotniska. Jednak już dzisiaj można rezerwować bilety na loty, które rozpoczną się w połowie grudnia. Obecnie możliwe są loty w czterech kierunkach 17 grudnia ruszą rejsy do Londynu (Stansted) oraz Dublina. To oferta Ryanair – irlandzkiego przewoźnika, który będzie obsługiwał lubelskie lotnisko. Pierwsze samoloty węgierskiego przewoźnika WizzAir odlecą 18 grudnia. Wizz Air oferuje loty do Londynu (Luton) i do Oslo (Sandefjord Torp).

1 mln pasażerów rocznie!

Funkcjonalna bryła terminala o powierzchni 11 tys. metrów kwadr. planuje przyjąć nawet 1 milion pasażerów rocznie. Jeżeli lotnisko będzie cieszyło się dużą popularnością, a liczba połączeń wzrośnie, możliwa stanie się dalsza rozbudowa Portu Lotniczego.

>> Dowiedz się więcej o samej bryle lotniska w Lublinie! 

Gotowa jest już także najważniejsza część komunikacji Portu Lotniczego z centrum Lublina – przystanek szynobusu. Prezes Zarządu, Grzegorz Muszyński zaznacza jedna, że całkowita siatka komunikacyjna nie jest jeszcze gotowa. Zarząd spółki Port Lotniczy Lublin nadal prowadzi rozmowy z innymi przewoźnikami. Zależy nam, żeby jak najszerzej rozbudować połączenia z lubelskiego lotniska – mówi prezes zarządu Grzegorz Muszyński.

Jednak już w grudniu do lotniska, poza pierwszymi samolotami, dotrą również pierwsze szynobusy. Dzięki nim podróż z centrum Lublina zajmie tylko 15 min. To znacznie lepsze, a na pewno dużo lepiej przemyślane rozwiązanie komunikacyjne niż to, z którym spotykamy się na „nowoczesnym” lotnisku w Modlinie. Dotarcie do Lotniska Modlin jest skomplikowane zarówno przy pomocy pksów i pociągów, jak i samochodu, gdzie po drodze na lotnisko nie dopatrzymy się żadnego drogowskazu.

Wnętrze terminalu zostało skrupulatnie wykończone

 Odnosząc się ponownie do lotniska w Modlinie, gdzie poza jedną kawiarenką brak jest zagospodarowanych przestrzeni handlowych, zarówno w samym holu jak i strefie wolnocłowej, tak Lublin zadbał i o to. Tu przestrzenie przeznaczone pod usługi nie świecą pustkami. W strefie komercyjnej będą działać kafejki i bistra: 1 Minute, Flying Bistro, Business Shark oraz dwa sklepy wolnocłowe: Aelia Duty Free i Discovery Lublin, zlokalizowane w hali odlotów.

>> Oto najlepsze lotniska świata! 

 Wszystkie prace budowlane terminalu w Lublinie toczyły się zgodnie z harmonogramem. Miejmy nadzieję, że pierwsi pasażerowie będą zadowoleni zarówno z samej obsługi lotniska, jak i zachwycą się bryłą i architekturą samego terminalu.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.