archirama.pl

CSK w Lublinie. Budimex dokończy budowę CSK w Lublinie

Mediateka, sale konferencyjne, ale przede wszystkim sala widowiskowa - to wszystko znajdzie się w Centrum Spotkania Kultur. Po 40 latach od wstrzymania budowy CSK przestanie straszyć. Inwestycje dokończy firma Budimex, która właśnie podpisała umowę z władzami województwa.

Centrum Spotkania Kultur

Budimex dokończy wstrzymaną 40 lat temu budowę Centrum Spotkania Kultur

Fot: lubelskie.pl

Umowy dotyczy budowy CSK, modernizacji Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego, budowy placu i parkingu podziemnego.

Jak Felix Baumgartner

- To wielki skok dla Lublina i wielka radość, że "Teatr w Budowie", ten pomnik brzydoty zniknie z centrum stolicy naszego regionu. Dla całego województwa jest to wydarzenie jak skok Felixa Baumgartnera, on leciał 40 kilometrów, my czekaliśmy na tę chwilę 40 lat - mówił podczas podpisania umowy marszałek województwa Krzysztof Hetman.

Centrum Spotkania Kultur ma być obiektem wielofunkcyjnym. Znajdzie się tam m.in. duża sala widowiskowa na blisko tysiąc gości. Będzie można organizować w niej widowiska operowe, spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej, występy gwiazd, a także kongresy i konferencje.

Powstanie również sala kinowa i kameralna, sale seminaryjne i konferencyjne. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny LED, na którym wyświetlane będą transmisje z wydarzeń kulturalnych, relacje i informacje.

Ponad 200 mln zł

Budowa CSK pochłonie 134 mln złotych. Przy okazji, za 45 mln złotych, zostanie wyremontowana Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny (21 mln na ten cel przekazało nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Trzecią częścią inwestycji jest budowa placu i parkingu podziemnego, to zadanie należące do władz miasta.

- Pod koniec października powinna rozpocząć się rozbiórka części obiektu, w której powstanie Centrum Spotkania Kultur. Będziemy się tym zajmować do marca przyszłego roku - powiedział Dariusz Blocher prezes Budimexu. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2015 roku. - Zdajemy sobie sprawę, że inwestycja nie jest łatwa, ale za pół roku powiemy, czy jest szansa, żeby zakończyć ją wcześniej  - dodał prezes Blocher.

Autor: mjc
Zdjęcia: teatr.lubelskie.pl, lubelskie.pl
Data publikacji: 18.10.2012 11:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!