archirama.pl

Lublin i okolice. Co warto zobaczyć w województwie lubelskim

Lublin i okolice – co warto zobaczyć? Lublin to jedno z wielu miast województwa lubelskiego, które również warto zobaczyć. Archirama proponuje wam co warto zobaczyć w województwie lubelskim!

Rynek w Kazimierzu Dolnym to miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicach Lublina

Rynek w Kazimierzu Dolnym to miejsce, które warto odwiedzić będąc w okolicach Lublina

Fot: Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons

Lublin i okolice. Województwo lubelskie to region pełen urokliwych miejsc i ciekawej architektury. Archirama proponuje wam najpiękniejsze miasta województwa lubelskiego. Kazimierz Dolny, Puławy, Zamość i Lubartów. To nasze propozycje na wakacyjny wypad w okolice Lublina.

Co zobaczyć w okolicach Lublina – Kazimierz Dolny

Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Dolny to idealne miejsce na weekendowy wypad. Niewielkie miasto położone w okolicach Lublina stało się od kilku lat atrakcja turystyczną. Malowniczy rynek, otoczony zabytkowa architekturą nigdy nie straci na swojej wartości wizualnej. Kazimierz Dolny jest jednym z elementów trójkąta turystycznego województwa lubelskiego. Na całość trójkąta składa się: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Warto zwrócić uwagę na przyrynkowe kamienice Przybyłów. Za jeden z najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego uznaje się kościół farny zlokalizowany na niewielkim wzgórzu. Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego.

>> Lublin. Co zobaczyć w Lublinie? Zobacz przewodnik po Lublinie według Archiramy!

Lublin i okolice. Co zobaczyć w Puławach

Puławy to kolejne miasto z tak zwanego trójkąta turystycznego położone w okolicach Lublina. Polecamy zobaczyć tu Świątynie Sybilli. Popularna w Puławach rotunda w okolicach Pałacu Czartoryskich w Puławach. Sam Pałac Czartoryskich to obowiązkowy punkt wycieczki po okolicach Lublina. Warto także zwrócić uwagę na modernistyczne osiedle Kołłątaja w Puławach.

Lublin. Co zobaczyć w okolicach Lublina

Zamość to kolejny przystanek na mapie województwa lubelskiego, który trzeba zobaczyć. Zamość to jeden z największych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa lubelskiego. Przez znawców architektury miasto Zamość uznawane jest za „Perłę Renesansu”, czy „Miastem Arkad”. Stare miasto w Zamościu zostało w 1992 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoją wyjątkowość miasto zawdzięcza nietypowemu rozwiązaniu urbanistycznemu. Dawne plany zagospodarowanie Zamościa tworzyły z jego układu urbanistycznego koncepcję miasta idealnego. Wszystko za sprawą muru otaczającego stare miasto i regularnie rozmieszczonych rynków.

Lublin i okolice. Co zobaczyć w Lubartowie

Zwiedzając okolice Lublina polecamy wstąpić do Lubartowa. Warto tu zobaczyć między innymi Pałac Sanguszków. Posiadłość została założona w połowie XVI wieku kiedy to pełniła głównie funkcję obronną. Przy okazji warto przejść się po pobliskich ogrodach pałacowych. Warto odwiedzić także Kościół pod wezwaniem Św. Anny. Kościół to piękna, barokowa budowla ufundowana przez Pawła Sanguszkę.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Dariusz Cierpiał / Wikimedia Commons, Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons, Alians PL / Wikimedia Commons, RJT (Robert Jacek Tomczak) / Wikimedia Commons, Grzegorz Hałaś / Wikimedia Commons, Pulawysmok / Wikimedia Commons, Mceurytos / Wikimedia Commons, Maciej Ukleja / Wikimedia Commons, MaKa / Wikimedia Commons, Czarnecki Radosław / Wikimedia Commons, CzarneckiRadek / Wikimedia Commons, Centymetr / Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.06.2013 09:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!