Architektura
ARCHITEKTURA

Majówka 2014 w nawiedzonym zamku Czocha? Tego miejsca do niedawna nie było na mapach!

 • Komentarze

Zamek Czocha na Dolnym Śląsku

Zamek Chocha w w Suchej na Dolnym Śląsku

 • Zabytek Dolnego Śląska. Zamek Czocha "z lotu ptaka"
 • Zabytkowa architektura Dolnego Śląska. Zamek Czocha
 • Zabytkowe wnętrze. Komnata w zamku Czocha
 • Zabytkowe wnętrze. Garderoba w zamku Czocha
 • Nawiedzony zamek Czocha - podziemia
 • Nawiedzony zamek Czocha - Weranda Rycerska
 • Zabytkowa architektura na Dolnym Śląsku. Dziedziniec zamku Czocha
 • Architektura Dolnego Śląska. Zamek Czocha - dolny dziedziniec

Zamek Czocha jest uznany za najczęsciej nawiedzane przez duchy miejsce w Polsce. Zabytkowa budowla jest też jedną z ciekawszych atrakcji Dolnego Śląska na majówkę 2014. Poznaj legendy o duchach, które od 300 lat nawiedzają Zamek Czocha.

Majówka 2014 w nawiedzonym zamku? Tego miejsca nie było na mapach!


Zamek Czocha jest doskonałym miejscem na spędzenie tegorocznej majówki. Murowana budowla powstała w połowie XIII wieku. W następnych wiekach zamek wielokrotnie przebudowywano; w 1912 roku na zlecenie nowego właściciela, zamożnego fabrykanta cygar, zamkowi przywrócono wygląd z 1917 roku, dbając o malowniczość założenia.

Zamek Czocha ma swoje miejsce w historii II wojny; znajdowała się w nim szkoła szyfrantów Abwehry. Być‡ może, w zamkowych murach odczytywano tajne depesze Armii Czerwonej? Po wojnie obiekt przej곂o Wojsko Polskie, poł‚ożenie zamku utajniono, nie można go więc było znaleźć‡ na powojennych mapach. Prawdopodobnie nie pracowano tam jednak nad polską… cudowną… bronią… - w pię™knie poł‚ołożnym zamku Czocha od 1952 do 1996 roku mieścił‚ się™ Wojskowy Dom Wczasowy.


Odwiedzający zamek mogą obejrzeć salę tortur, podziemne przejścia, podwójne ściany, korytarze i zapadnie. Malowniczy zamek Czocha ma bowiem także bardziej ponurą twarz; przypominają o tym legendy z nim związane. Zamek Czocha słynie z wielu opowieści o nawiedzeniach przez duchy byłych mieszkańców. To ich tragiczne historie, relacje świadków o dziwnych, niewyjaśnionych wydarzeniach jakie wciąż dzieją się w zamku oraz chęć doświadczenia tego na własnej skórze przyciąga zwiedzających.

Jedno z pomieszczeń, których nie można pominąć podczas zwiedzania nawiedzonego zamku Czocha to sypialnia znajdująca się na pierwszym piętrze. Uwagę gości zwraca wielkie, rzeźbione łożem z baldachimem. Przy łóżku znajduje się dźwignia. Wystarczy za nią pociągnąć, a część łoża zapada się! Szyb, który się otwiera w ten sposób prowadzi do lochów.
Z tym pomieszczeniem wiąże się legenda, sięgająca XVIII wieku, o tragicznym losie Anny Gütschow, której duch rzekomo do dziś mieszka w sypialni. Anna z chciwości poślubiła bogatego starca, ówczesnego właściciela zamku. W czasie nocy poślubnej nie mogła jednak ukryć swojego wstrętu do niego. Mąż nie namyślał się długo. Skorzystał z dźwigni – i Anna z krzykiem spadła w czarną głębie.
Dźwignia i loch mają dłuższą historię. Podobno zbudował je wcześniejszy właściciel zamku, który zaraz po nocy poślubnej wrzucał do lochu swoje kolejne żony.

Zamek Czocha słynie jeszcze z wielu innych opowieści o nawiedzeniach przez duchy byłych mieszkańców. Świadkowie opowiadają o niewyjaśnionych zjawiskach, których doświadczyli w zamku: płaczu niemowlęcia dochodzącym z komina, krzykach kobiet z dna studni, przechadzających się korytarzami zjawach. Być może chęć doświadczenia tego na własnej skórze przyciąga zwiedzających?

Mieszkańcy okolicy ochoczo potwierdzają wszystkie opowieści o duchach, zachęcając turystów do przyjazdu. Zamek Czocha daje możliwość turystom nie tylko wysłuchania opowieści o duchach i zwiedzenia nawiedzonego obiektu, ale także udostępnia komnaty jako miejsca noclegowe. Można więc przekonać się na własnej skórze, czy straszne historie to tylko mocno ubarwiane przez lata opowieści, czy może coś więcej. Jakikolwiek będzie wynik tych badań, na pewno warto dać się porwać samym opowieściom i spędzić kilka dni w zabytkowym zamku Dolnego Śląska.

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 27.02.2014 12:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.