Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura na kryzys

Architektura kryzysu. Ruch Small House to lekarstwo na kryzys ekonomiczny?

 • Komentarze

Projekt małego domu od Yeh Studio to przede wszystkim funkcjonalność. Dom zlokalizowany jest w Los Angeles

Projekt małego domu od Yeh Studio to przede wszystkim funkcjonalność. Dom zlokalizowany jest w Los Angeles

Fot: materiały prasowe Yeh Studio
 • Projekt małego domu od Yeh Studio to przede wszystkim funkcjonalność. Dom zlokalizowany jest w Los Angeles
 • Kolejny przykład małego domu pokazuje, że małe może być wystarczające
 • Modern Cabana to mały dom w okolicach Red Bluff w Californii
 • Z Glass to jeden z domów projektu Tumblewood Tiny House Company
 • Oto micro compact house, nie istnieje bez elektryki, która monitoruje m. in. zużycie energii. Dom mały ale mimo wszystko ekonomiczny dzięki nowoczesnym systemom

USA to „kolebka” mody na budowanie małych domów, które powoli zaczęły rozlewać się na pozostałe kontynenty. Ekonomiczny, ekologiczny, funkcjonalny – to najczęściej używane przymiotniki dla opisania idei małego domu. Dlaczego ta idea zyskała taką popularność?

Małe domy to idea, która swoje skrzydła rozwinęła około 2000 roku w USA. Słynące z luksusowych willi Stany Zjednoczone, po przejściu w 2005 roku huraganu Katrina postanowiły postawić na budowę „small house”. Idea sprawdziła się i dzisiaj jest odpowiedzą na szalejący, nie tylko w USA, kryzys ekonomiczny.

Oszczędność przede wszystkim

Tumblewood Tiny House Company to firma założona przez Jaya Shafera postulującego zmniejszenie przestrzeni mieszkalnej do minimum. Po co? Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Mniejszy metraż domu to przede wszystkim oszczędność w eksploatacji i proekologiczne rozwiązania. Również kupno działki pod mały dom to znacznie niższe koszty. Rachunek na plus wychodzi także po podliczeniu kosztów budowy. Wielu architektów uważa, że małe domy mogą być rozwiązaniem na kryzys ekonomiczny. Jay Shafer buduje domy o powierzchni od 5 m. kwadr., ale te mini domy są w USA nielegalne, dlatego wszystkie mają dodatkowo mocowane koła, aby zyskały status przyczepy. Dzięki temu nasz dom staje się także mobilny. Najmniejszy dom Jaya ma powierzchnię 6 m2!

>> Zobacz Dom Kereta, dom na 18 m. kwadr!

Czy mały dom może być funkcjonalny?

Oczywiście, że tak. Wymaga gimnastyki podczas projektowania, ale nowoczesne meble i technologia wykończenia pozwalają na zaprojektowanie wnętrza wygodnego w użytkowaniu. W małym domu każdy centymetr kwadr. jest wykorzystany, dzięki czemu nie ogrzewamy pustych przestrzeni, holi czy licznych korytarzy z których nikt nie korzysta. Mały dom pozwala inteligentnie wykorzystywać energię, a przede wszystkim nie marnować jej. Dobrym przykładem jest dom w Los Angeles prosto od pracowni Yeh Studio.

Small House Movement to zwolennicy idei budowania małych domów, którzy zwracają uwagę na to, co robimy dla środowiska i co ono, robi dla nas. W ostatnich latach rośnie popularność tego ruchu. Wspiera on badania dotyczące wykorzystywania małych pomieszczeń mieszkalnych. W małych domach można stosować typowe rozwiązania ekologiczne: zielone dachy, zbieranie deszczówki, czy panele słoneczne. Budowa w pełni wyposażonego i funkcjonalnego domu na małych przestrzeniach pozwala na lepsze gospodarowanie przestrzenią i pobudza w ludziach myślenie ekologiczne.

Mały dom – dom dla leniwych?

Mała powierzchnia to mało miejsc do sprzątania. Ograniczona ilość mebli i ozdób powoduje, że mieszkanie nie zaśmieca się tak, jak typowy dom. Ogarnięcie nieładu, jaki może tam zapanować zmusza nas do szybkiego sprzątania. Mała przestrzeń, która zostaje zaśmiecona staje się niezdatna do użytku. Pewne jest jednak, że szybciej sprzątnie się 15 m. kwadr. niż 130.

>> Jak wybudować dom na 16 m. kwadr.?

Małe domy w Polsce

Obecnie w Polsce także rozpoczęła się moda na małe domy. Nie są może to domy Jaya Shafera o powierzchni 6 m. kwadr., jednak na polskim rynku obserwuje się wzrost projektów realizujących domy o powierzchni 28 – 50 m. kwadr. Polacy zaczęli się przekonywać, że małe domy mogą być również funkcjonalne, a przede wszystkim ekonomiczne. Nowoczesny mały dom ma wszystko co powinien posiadać normalny dom, a gwarantuje dużo niższe koszty eksploatacji, budowy i utrzymania.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.tinyhouseblog.com, www.microcompacthome.com, www.designboom.com, materiały prasowe Yeh Studio, www. cityconstructions.com
Data publikacji: 7.11.2012 09:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.