Małe domy to idea, która swoje skrzydła rozwinęła około 2000 roku w USA. Słynące z luksusowych willi Stany Zjednoczone, po przejściu w 2005 roku huraganu Katrina postanowiły postawić na budowę „small house”. Idea sprawdziła się i dzisiaj jest odpowiedzą na szalejący, nie tylko w USA, kryzys ekonomiczny.
Oszczędność przede wszystkim
Tumblewood Tiny House Company to firma założona przez Jaya Shafera postulującego zmniejszenie przestrzeni mieszkalnej do minimum. Po co? Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Mniejszy metraż domu to przede wszystkim oszczędność w eksploatacji i proekologiczne rozwiązania. Również kupno działki pod mały dom to znacznie niższe koszty. Rachunek na plus wychodzi także po podliczeniu kosztów budowy. Wielu architektów uważa, że małe domy mogą być rozwiązaniem na kryzys ekonomiczny. Jay Shafer buduje domy o powierzchni od 5 m. kwadr., ale te mini domy są w USA nielegalne, dlatego wszystkie mają dodatkowo mocowane koła, aby zyskały status przyczepy. Dzięki temu nasz dom staje się także mobilny. Najmniejszy dom Jaya ma powierzchnię 6 m2!
>> Zobacz Dom Kereta, dom na 18 m. kwadr!
Czy mały dom może być funkcjonalny?
Oczywiście, że tak. Wymaga gimnastyki podczas projektowania, ale nowoczesne meble i technologia wykończenia pozwalają na zaprojektowanie wnętrza wygodnego w użytkowaniu. W małym domu każdy centymetr kwadr. jest wykorzystany, dzięki czemu nie ogrzewamy pustych przestrzeni, holi czy licznych korytarzy z których nikt nie korzysta. Mały dom pozwala inteligentnie wykorzystywać energię, a przede wszystkim nie marnować jej. Dobrym przykładem jest dom w Los Angeles prosto od pracowni Yeh Studio.
Small House Movement to zwolennicy idei budowania małych domów, którzy zwracają uwagę na to, co robimy dla środowiska i co ono, robi dla nas. W ostatnich latach rośnie popularność tego ruchu. Wspiera on badania dotyczące wykorzystywania małych pomieszczeń mieszkalnych. W małych domach można stosować typowe rozwiązania ekologiczne: zielone dachy, zbieranie deszczówki, czy panele słoneczne. Budowa w pełni wyposażonego i funkcjonalnego domu na małych przestrzeniach pozwala na lepsze gospodarowanie przestrzenią i pobudza w ludziach myślenie ekologiczne.
Mały dom – dom dla leniwych?
Mała powierzchnia to mało miejsc do sprzątania. Ograniczona ilość mebli i ozdób powoduje, że mieszkanie nie zaśmieca się tak, jak typowy dom. Ogarnięcie nieładu, jaki może tam zapanować zmusza nas do szybkiego sprzątania. Mała przestrzeń, która zostaje zaśmiecona staje się niezdatna do użytku. Pewne jest jednak, że szybciej sprzątnie się 15 m. kwadr. niż 130.
>> Jak wybudować dom na 16 m. kwadr.?
Małe domy w Polsce
Obecnie w Polsce także rozpoczęła się moda na małe domy. Nie są może to domy Jaya Shafera o powierzchni 6 m. kwadr., jednak na polskim rynku obserwuje się wzrost projektów realizujących domy o powierzchni 28 – 50 m. kwadr. Polacy zaczęli się przekonywać, że małe domy mogą być również funkcjonalne, a przede wszystkim ekonomiczne. Nowoczesny mały dom ma wszystko co powinien posiadać normalny dom, a gwarantuje dużo niższe koszty eksploatacji, budowy i utrzymania.

-
Dach kryty strzechą i szkło na elewacji – mały dom zaprojektowany przez Davora Matekovica i Oskara Rajko łączy nawiązania do tradycji i współczesną architekturę więcej
-
Mały dom dla bezdomnego zaprojektować mają uczestnicy konkursu architektonicznego Tiny Homes. Prototyp domu zostanie wybudowany, a następnie zaprezentowany na wystawie więcej
-
Wśród opuszczonych budowli na świecie do najdziwniejszych należy zatopiona w zieleni bryła w kształcie wielkiego gołębia. Budowla nie jest zapomnianą dekoracją filmową – według projektanta i budowniczego, powstała w wyniku cudownej wizji więcej
-
O budowie małego domu z gliny i słomy w Potoczku opowiada projektantka, Weronika Siwiec więcej
