archirama.pl

Małe i bardzo małe mieszkania to przyszłość

Wrocławski budynek Starter bywa nazywany apartamentowcem. To dyskusyjne określenie, bo czy mieszkanie o powierzchni 12 metrów można nazwać apartamentem? Inwestor uważa projekt za sukces i buduje Starter II

Starter II. Małe mieszkania we Wrocławiu

Starter II. Małe mieszkania - mikroapartamenty - we Wrocławiu

Fot: AP SZCZEPANIAK

Małe mieszkanie we Wrocławiu

 Starter to nowe wcielenie dawnego Domu Asystenta we Wrocławiu. Po remoncie i modernizacji w budynku z lat 70. XX wieku miejsce pokoi zajęły mieszkania. Nazywane przez inwestora „mikroapartamentami” kawalerki różnią się wielkością. Powierzchnia największych nie sięga 30 m kw, najmniejsze mają zaledwie 12 metrów. To mniej, niż minimalistyczna kawalerka Szymona Hańczara, o której pisaliśmy jakiś czas temu.
Nowa inwestycja od początku traktowana była jako eksperyment. Mieszkania mogły kusić ceną, właścicielem najtańszych z nich można było zostać już na niecałe 100 000 zł. Z drugiej strony, cena metra kwadratowego nie wyglądała już tak atrakcyjnie, powątpiewano też w zainteresowanie nabywców tak małymi mieszkaniami. Okazało się, że sceptycy się pomylili, szybko sprzedano większość mieszkań.
O tym, że inwestor uważa Starter za udane przedsięwzięcie, świadczyć może rozpoczęcie budowy kolejnego budynku, Startera II. Oba atapy inwestycji projektowała ta sama pracownia architektoniczna, AP Szczepaniak.


W odróżnieniu od I etapu, nowy budynek będzie budowany od zera. Starter II otrzymał pozwolenie na budowę w lipcu 2015. Bryła zajmie działkę wzdłuż ulicy Plac Grunwaldzki. Elewacja przecięta jest układem poziomych „bandaży”.  
Na ośmiu kondygnacjach, od pierwszego do dziewiątego piętra znajdować się mają  mikroapartamenty. Tym razem największe z nich będą miały 37 m kw, najmniejsze 13. Łacznie będzie ich 168.
Na parterze otwarte zostaną punkty usługowe i gastronomiczne.
Przestrzenie wspólne, jak w dawnych budynkach modernistycznych, przeniesiono na dach.  
Duże mieszkania? Tak, ale dla rodzin z dziećmi. Zdecydowana większość młodych ludzi - studentów oraz absolwentów - nie potrzebuje takich lokali. Często traktują własne M jako jedynie miejsce do spania. Dlaczego więc mieliby płacić za dodatkowe pomieszczenia, które stoją puste? – pyta retorycznie Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.
Nowa inwestycja przeznaczona jest głównie dla ludzi nie mających rodzin. Wprawdzie inwestor kieruje swoją ofertę do ludzi młodych, ale być może już za kilkanaście lat podobne obiekty będą służyć także osobom samotnym i starszym, które odsprzedadzą zbyt duże na swoje potrzeby i zbyt kosztowne w utrzymaniu mieszkania.


Nazwa inwestycji: STARTER II – drugi etap inwestycji
Adres inwestycji: Wybrzeże Pasteura 18, Wrocław
Inwestor: Dolnośląskie Inwestycje SA
Autor projektu: AP SZCZEPANIAK
Planowane oddanie do użytku: IV kwartał 2016
Liczba mieszkań: 168
Powierzchnia mieszkania: 13-37 m kw
Powierzchnia użytkowa: 3 800 m kw

Autor: KZ
Zdjęcia: AP SZCZEPANIAK
Data publikacji: 21.07.2015 15:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!