Architektura
ARCHITEKTURA

Małe mieszkanie, dom pod miastem czy kąt u rodziców?

 • Komentarze

Warszawa panorama

Wieżowce w Warszawie rosną jak grzyby po deszczu

Fot: Marcin Czechowicz

Małe mieszkanie – kupić czy wynająć? A może zostać u rodziców? Raport firmy Knight Frank (2014) analizujący koszt życia i mieszkania przedstawicieli pokolenia Y w 20 aglomeracjach na świecie sugeruje, że najtrudniej jest w Warszawie i Hong Kongu

Raport Knight Frank Research „Global cities: Cost of living index” 2014 przedstawia sytuację przedstawicieli tzw. pokolenia Y, czyli młodych dorosłych, urodzonych po 1985 roku w dwudziestu światowych metropoliach. Autorzy raportu brali pod uwagę m.in. średnie pensje absolwentów, koszty mieszkaniowe i wartość codziennych zakupów, wyjścia do kina, piwa w barze.  

Raport nie przynosi wielkich niespodzianek – okazuje się, że najłatwiej o stabilizację młodym Niemcom (Frankfurt), którzy miesięcznie są w stanie zaoszczędzić nawet 60% swojej pensji. Warszawie udało się w rankingu wyprzedzić tylko Hong Kong. Tam młodzi ludzie zwykle kończą miesiąc na minusie -4,61% w azjatyckiej metropolii i ok. -2% w stolicy Polski. Wyższe miejsca w rankingu zajęły m.in. Bangalore i Singapur.
- Młodzi często zaciągają kredyty lub proszą rodziców o pomoc finansową, zwłaszcza pod koniec miesiąca. Zamiast tak popularnego w Niemczech czy Szwajcarii wynajmu, wolą zostać na garnuszku u rodziców. Jednak już po 3-4 latach pracy coraz częściej wybierają własne M i stabilizują swoją sytuację życiową, nawet jeśli oznacza to zaciągnięcie kredytu długoterminowego - podkreśla Jakub Zagórski członek zarządu Skanska Residential Development Poland.


Małe mieszkanie w centrum modne

Dla większości mieszkańców Polski marzeniem pozostaje dom za miastem, z ogrodem i widokiem na las. Coraz więcej osób przekonuje się jednak, że drugą stroną medalu są długie dojazdy do pracy, korki i kłopoty z infrastrukturą. Do podobnych wniosków doszli także młodzi ludzie z innych krajów. Nic dziwnego, że według analiz Knight Frank, wielu przedstawicieli generacji Y woli mieszkać w mieście i korzystać z miejskiego transportu czy odprowadzać dzieci do pobliskiej szkoły.  
Z kolei według badań firmy Nielsen, ponad 60 % osób w wieku od 18 do 36 lat w USA chce mieszkać w tętniącej życiem okolicy i korzystać z łatwego dostępu do sklepów, restauracji i biur. Najlepiej, gdyby większość codziennych podróży można było odbywać pieszo, tramwajem albo rowerem. Trend szczególnie widoczny jest w kraju „kultury samochodu”, czyli USA. W badaniach Urban Land Institute 52% młodych respondentów z USA wskazało, że chciałoby mieszkać w dzielnicy przyjaznej osobom niezmotoryzowanym, zaś 55% ankietowanych uważa, że bardzo ważna jest niewielka odległość między domem a trasami transportu publicznego.
Chęci i deklaracje nie zawsze pokrywają się jednak z praktyką. Polska jest na tle Europy i świata rynkiem unikatowym. Według danych GUS, od 1995 roku nasila się zjawisko suburbanizacji i wyprowadzka poza centra miast trwa w najlepsze. W wielu przypadkach o decyzji decydują pieniądze. Własny dom może być tańszy, niż małe mieszkanie w centrum.

- W przeciwieństwie do mieszkańców Europy Zachodniej, dla Polaków nadal ważna jest stabilizacja. Nie chcemy wynajmować, chcemy mieć swoje, a ponieważ nasza siła nabywcza jest nadal relatywnie niska, to często wymarzone M  kupujemy na obrzeżach lub pod miastem. Dlatego wskaźniki migracji na przedmieścia nadal są wysokie. Nie wynikają jednak z preferencji młodych Polaków, ale z ich możliwości finansowych i z tego, że to właśnie tam znajduje się najwięcej ofert objętych rządowym programem MdM - uważa Jakub Zagórski.
przeczytaj rowniez
 • PONADCZASOWE WNĘTRZE W STYLU MODERN CLASSIC
  PONADCZASOWE WNĘTRZE W STYLU MODERN CLASSIC

  Jasny, przestronny, przytulny i elegancki – o takim domu marzyli Inwestorzy i takie zadanie postawili przed projektantką Magdaleną Miśkiewicz. Długie dyskusje oraz wspólne poszukiwania najlepszych rozwiązań i stylistycznego kierunku aranżacji doprowadziły do powstania wnętrz ponadczasowych, a przy tym bezpretensjonalnych i niezwykle stylowych. Domownicy świetnie się tutaj relaksują i mogą złapać oddech. więcej

 • Dom bez granic
  Dom bez granic

  Przestrzeń domowa ewoluuje. W drugiej dekadzie bieżącego wieku, gdy cały dom tętni życiem, jego serce nie musi wcale bić w salonie. Dopasowuje się do nowego stylu życia. Kuchnia łączy się z jadalnią i salonem. Duże okna wprowadzają do domu kawałek ogrodu. Jedno pomieszczenie może pełnić wiele funkcji w zależności od pory dnia. Za tymi zmianami starają się podążać producenci mebli. więcej

 • Małe mieszkanie dla letników
  Małe mieszkanie dla letników

  Małe mieszkanie w Niechorzu zaprojektowała pracownia architektoniczna Atelier Starzak Strebicki więcej

 • Małe mieszkanie dla kawalera
  Małe mieszkanie dla kawalera

  Czerwone cegły, miedź i beton, a do tego nietypowa w małym mieszkaniu czarna ściana. To kawalerka zaprojektowana przez Annę Krzak więcej

Autor: KZ na podstawie materiałów Linkleaders
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 26.01.2015 10:12
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.