archirama.pl

Co zobaczyć w Krakowie: Małopolski Ogród Sztuki. Ażurowa bryła skryła multimedialne wnętrza

Co zobaczyć w Krakowie. Jesień przyniosła Krakowowi najlepszą realizację architektoniczną tego roku - Małopolski Ogród Sztuki. Pomarańczowa, ażurową bryłę kryjącą nowoczesne, multimedialne centrum kultury zaprojektował Krzysztof Ingarden.

Małopolski Ogród Sztuki

Nowoczesny obiekt o przeszklonej, nieregularnej fasadzie zastąpił zrujnowany budynek pracowni sceno-technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Punktem wyjścia projektu była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, którą zaadaptował Teatr.

Fot: materiały prasowe

Co zobaczyć w Krakowie. Nowoczesny obiekt o przeszklonej bryle zastąpił zrujnowany budynek pracowni Teatru im. Juliusza Słowackiego przy ulicy Rajskiej 12 w Krakowie. Punktem wyjścia projektu była wielofunkcyjna sala, którą wpisano w obrys starej XIX-wiecznej hali ujeżdżalni koni, którą zaadaptował Teatr.

Co zobaczyć w Krakowie: bryła w linii dachu

Co zobaczyć w Krakowie. Małopolski Ogród Sztuki wpisuje się precyzyjnie w skalę otoczenia poprzez utrzymanie linii dachu i podziałów elewacyjnych, zgodnie z przebiegiem  i kompozycją ścian sąsiednich budynków. Projekt autorstwa Krzysztofa Ingardena został wyróżniony nagrodą dla najlepszej krakowskiej realizacji architektonicznej 2012 w konkursie im. Janusza Bogdanowskiego.

‑ Takt i wyczucie miejsca, użycie właściwych materiałów budowlanych oraz poszanowanie zastanej architektury ‑ wszystko to przyczyniło się do uporządkowania zaniedbanych dawniej ulic Rajskiej i Szujskiego, wzbogaciło zastaną przestrzeń miejską i - mam taką nadzieję, a nawet pewność, że miejsce to stanie się jeszcze jedną ikoną Krakowa – ocenia architekt Krzysztof Bień, członek jury.

Co zobaczyć w Krakowie: uprawianie kultury

Co zobaczyć w Krakowie. Podczas kształtowania bryły architekci postawili na interakcję z przyszłymi odbiorcami, dlatego cała przestrzenna forma symbolicznego ażurowego zadaszenia wzniesiona ponad ogrodem, choć nie pełni wcale funkcji dachu, ma na celu wyprowadzenie portalu scenicznego na ulice. W ten sposób budynek delikatnie zaczepia przechodnia –  zręczna manipulacja formą sprawia, że odbiorca już podczas pierwszego kontaktu może uleć wrażeniu przekraczania granic ogrodu, w którym na równo posadzonych grządkach uprawia się kulturę.

W budynku mieści się mediateka, w której zostały zgromadzone zbiory książkowe oraz muzyczne w formie multimedialnej, wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 290 miejsc oraz sala kinowa na około 90 osób. 

Co zobaczyć w Krakowie. Trwającą dwa lata budowę Ogrodu rozpoczęto w roku 2010. Do konstrukcji elewacji budynku zastosowano stworzony przez firmę Yawal system profili Fasada 50. Umożliwia on tworzenie ścian osłonowych o niemal dowolnych kształtach. Dzięki jego wszechstronności, obiekt mógł idealnie oddać wizję architekta. Profile systemu FA 50 mocować można do istniejących budynków lub do specjalnie przygotowanych konstrukcji stalowych czy żelbetowych. Konstrukcję nośną systemu stanowią słupy i poprzeczki, mocowane do siebie odpowiednimi łącznikami. System mocowania poprzeczki do słupa gwarantuje uzyskanie dużej szczelności i dobre wentylowanie konstrukcji ściany osłonowej.

Autor: mjc
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, materiały prasowe
Data publikacji: 12.07.2013 16:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!