archirama.pl

Mały dom w jodełkę

Modernizacja wiktoriańskiego domu pomogła wyeksponować niezwykłe ceglane ściany

Mały wiktoriański dom w Londynie. Już po modernizacji

Dom z ceglaną elewacja zmodernizowany według projektu pracowni architektonicznej Chan and Eayrs z Londynu

Fot: © Mike Tsang Photographs; Thomas Giddings. materiały prasowe Wienerberger Brick Award

Zapomniane miejsce

Zoe Chan, projektantka a zarazem właścicielka domu, z uśmiechem wspomina trudne początki. Kiedy kupiłam działkę na aukcji, wszyscy przyjaciele stwierdzili że jestem szalona... Taka reakcja znajomych wydaje się całkiem naturalna. Wprawdzie okolica kupionej okazyjnie działki jest atrakcyjna, ale sam zakup nie przedstawiał się najlepiej. Działka jest wąska, ma kształt zbliżony do trójkąta, w dodatku wąskiego i długiego. Ma dwadzieścia pięć metrów długości, a w najszerszym miejscu dziesięć szerokości.  Na domiar złego wśród chaszczy i śmieci stała wypalona ruina dawnego magazynu. Wszystkie te przeciwności architektce we współpracy z Merlinem Eayersem udało się zmienić w atuty.

Bryła domu

Stary magazyn był w złym stanie technicznym. Projektanci docenili jego atrakcyjną bryłę, dopasowanie do działki, a przede wszystkim efektowną elewacje z ułożonej w jodełkę cegły. Kostki zostały pieczołowicie ułożone w koronkowy wzór, na jednych płaszczyznach biegnący poziomo, na innych pionowo. Krawędzie ścian, obramienia okien i drzwi zostały podkreślone pasami cegieł. Tak skomplikowanego wątku nie ma na żadnym murze w okolicy, rozwiązanie jest nietypowe, a jednak zdaniem projektantów doskonale wpisuje się w pejzaż wiktoriańskiej dzielnicy.
Bryła składa się z dwóch części. Do granicy działki sięga wąskie skrzydło nakryte dwuspadowym dachem. Pozostała część obiektu jest nieco cofnięta względem ulicy. Na obu krańcach posesji są miniaturowe dziedzińce –podwórza otoczone murem. Obecnie są wybrukowane, ale w nawierzchni zostawiono pola wypełnione ziemią. Mimo niewielkiej powierzchni, właścicielom udało się posadzić na działce cztery brzozy. Wytrzymałe rośliny powinny sobie poradzić, choć dostęp światła nie jest najlepszy. Grube na 40 cm mury dają za to poczucie prywatności i tłumią hałas docierający z zewnątrz.
 

Architektura wnętrz

Skoro budynek mieścił pierwotnie magazyn, to urządzone w nim mieszkanie można nazwać loftem. Trochę nietypowym, bo jak na „obiekt postindustrialny” jest bardzo mały, ma niewiele ponad 160 mkw. Wnętrze urządzono oszczędnie. Sprzętów jest niewiele, a kolorystyka zawężona. Dominuje barwa kawy z mlekiem, dopasowana do pobielanej cegły. Meble z dębowego drewna, lampy w geometrycznych kształtach, dodatki z plecionek wnoszące trochę zabawy z fakturami – to wszystko. Wystarczyło, by dom został nominowany do finału Wienerberger Brick Award rozstrzygniętego w 2016 roku i został zaprezentowany w branżowych czasopismach. Projektanci potrafili wykorzystać sukces swojego projektu, w Londynie można już kupić zaaranżowane przez nich lofty.


Autorzy: Chan and Eayrs, Wielka Brytania; Zoe Chan, Merlin Earys
Lokalizacja: Londyn, Wielka Brytania
Powierzchnia użytkowa: 167 mkw

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: © Mike Tsang Photographs; Thomas Giddings. materiały prasowe Wienerberger Brick Award, Chan and Eayrs, materiały prasowe, © Andrew Crowley
Data publikacji: 5.07.2016 15:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!