Co roku, po maturze, wiele wydziałów architektury notuje duże zainteresowanie studiami na swoich wydziałach. Kandydatów na przyszłych architektów raczej nie brakuje. Tylko Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej ma do zaoferowania 80 miejsc na studia stacjonarne oraz 70 na studia niestacjonarne. Do rekrutacji przystępuje zawsze nie mniej niż 800 – 900 kandydatów. Zdarzały się lata, kiedy na listach kandydatów pojawiało się przeszło 1100 nazwisk. Wynika z tego, że na jedno miejsce przypada czasem więcej niż 10 chętnych maturzystów. Na egzaminie można zdobyć max. 400 punktów.
Bywa, że już 200 wystarczy żeby zostać studentem architektury na PW. Jak obliczyć, ile punktów i z jakiego przedmiotu na maturze musimy uzyskać? Każdy wydział ma swoje indywidualne zasady rekrutacji. Bardzo ważny jest egzamin z rysunku. Ale nie mniej ważne są wyniki matury. Dobrze jeśli wybraliście historię sztuki. W wielu miastach uczelnie patrzą na wyniki matury z języka obcego i polskiego. Nie mniej jednak dużą premię otrzymają osoby, które poszczycą się wysokimi wynikami uzyskanymi na maturze z matematyki i lub z fizyki. Najlepiej matematykę i fizykę na maturze wybrać na poziomie rozszerzonym.
Wtedy uczelnie zastosują korzystniejszy dla nas mnożnik punktów. Trzeba jednak pamiętać, że na architekturę dostają się najlepsi maturzyści. Dlatego nawet z rozszerzonych przedmiotów maturalnych trzeba uzyskać wynik z liczbą punktów powyżej średniej. Jakie wyniki trzeba będzie uzyskać podczas matury 2012? Trudno na razie powiedzieć. Warto zadzwonić na wydział, na który startujemy i dowiedzieć się jak było w latach ubiegłych. Na razie sprawdzajcie rozwiązania maturalnych testów i nie zapominajcie o egzaminie z rysunku.