Architektura
ARCHITEKTURA
Matura 2012. Wyniki i rozwiązania

Matura 2012. Po maturze studia na architekturze

  • Komentarze

Zawód architekt

Wiesz, ile zarabia architekt? My sprawdziliśmy zarobki polskich architektów.

Fot: vierdrie/sxc.hu

Matura 2012 to częściowa przepustka dla kandydatów na studia na architekturze. Dobrze jest zdać na maturze z wysoką liczbą punktów historię sztuki. Wiele wydziałów architektury życzliwie patrzy na dobre wyniki z rozszerzonej matury z fizyki. Wysoko liczy się także wynik z matury z matematyki.

Co roku, po maturze, wiele wydziałów architektury notuje duże zainteresowanie studiami na swoich wydziałach. Kandydatów na przyszłych architektów raczej nie brakuje. Tylko Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej ma do zaoferowania 80 miejsc na studia stacjonarne oraz 70 na studia niestacjonarne. Do rekrutacji przystępuje zawsze nie mniej niż 800 – 900 kandydatów. Zdarzały się lata, kiedy na listach kandydatów pojawiało się przeszło 1100 nazwisk. Wynika z tego, że na jedno miejsce przypada czasem więcej niż 10 chętnych maturzystów. Na egzaminie można zdobyć max. 400 punktów.

Bywa, że już 200 wystarczy żeby zostać studentem architektury na PW. Jak obliczyć, ile punktów i z jakiego przedmiotu na maturze musimy uzyskać? Każdy wydział ma swoje indywidualne zasady rekrutacji. Bardzo ważny jest egzamin z rysunku. Ale nie mniej ważne są wyniki matury. Dobrze jeśli wybraliście historię sztuki. W wielu miastach uczelnie patrzą na wyniki matury z języka obcego i polskiego. Nie mniej jednak dużą premię otrzymają osoby, które poszczycą się wysokimi wynikami uzyskanymi na maturze z matematyki i lub z fizyki. Najlepiej matematykę i fizykę na maturze wybrać na poziomie rozszerzonym.

Wtedy uczelnie zastosują korzystniejszy dla nas mnożnik punktów. Trzeba jednak pamiętać, że na architekturę dostają się najlepsi maturzyści. Dlatego nawet z rozszerzonych przedmiotów maturalnych trzeba uzyskać wynik z liczbą punktów powyżej średniej. Jakie wyniki trzeba będzie uzyskać podczas matury 2012? Trudno na razie powiedzieć. Warto zadzwonić na wydział, na który startujemy i dowiedzieć się jak było w latach ubiegłych. Na razie sprawdzajcie rozwiązania maturalnych testów i nie zapominajcie o egzaminie z rysunku.

>>Jak dostać się na architekturę? Wszystko o studiach na architekturze

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: vierdrie/sxc.hu
Data publikacji: 4.05.2012 12:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.