Architektura
ARCHITEKTURA

Oskar Hansen. Największy meander PRL-u, warszawski Przyczółek Grochowski

  • Komentarze

przyczółek grochowski

Przyczółek Grochowski, tzw. Pekin

Fot: Jerzy Gumowski/Agencja Gazeta
  • przyczółek grochowski
  • Osiedle Przyczółek Grochowski, tzw. Pekin
  • Osiedle Przyczółek Grochowski, tzw. Pekin

Oskar Hansen. Przyczółek Grochowski, to osiedle składające się z jednego, bardzo długiego bloku o długości półtorej kilometra. Wijący się niczym wąż budynek powstał na terenie dawnej podwarszawskiej wsi Gocław według projektu awangardowych architektów - Oskara i Zofii Hansenów

Oskar Hansen. Przyczółek Grochowski, znany warszawiakom bardziej jako Pekin lub Osiedle Hansenów, to jeden megablok wysoki na 4 do 7 pięter, dziewięciokrotnie załamany pod kątem prostym i długi w sumie na półtora kilometra . W zasadzie to 22 połączone ze sobą budynki, w skład których wchodzi 1800 mieszkań. Wybudowany w latach 1968 – 1972 blok projektu Oskara Hansena stanowi dom dla 7 tysięcy osób. Ten gargantuiczny wąż wije się nieopodal zbiegu ulic Ostrobramskiej i alei Stanów Zjednoczonych.

Oskar Hansen - eksperyment architektoniczny czasów PRL

Blok-osiedle projektu Oskara Hansena to jeden z najbardziej interesujących eksperymentów architektonicznych czasów PRL. Stanowi praktyczną realizację hansenowskiej teorii Linearnego Systemu Ciągłego. To zarazem dobry przykład modernistycznej inżynierii społecznej, przekształcania przestrzeni miejskich w urbanistyczne projekty badawcze, miasta-laboratoria.

Oskar Hansen - założenia Przyczółka Grochowskiego

Głównymi założeniami było stworzenie osiedla dostępnego z każdej strony, z łatwym dojściem do mieszkań, szybką komunikacją wewnętrzną oraz separacją ruchu pieszego od kołowego. Na każdym piętrze biegną przez całą długość bloku galeryjki, z których bezpośrednio (a nie z klatek schodowych) wchodzi się do mieszkań. Całość otoczona jest kilkumetrowej głębokości wykopem, a łączność osiedla ze „światem zewnętrznym” zapewniają przerzucone nad tą „fosą” kładki.

Oskar Hansen - projekt architekta wywołał poruszenie w świecie architektury

Przyczółek Grochowski wywołał swego czasu spore poruszenie w świecie architektury. Wzmianki o tym osiedlu można znaleźć w pismach architektonicznych wydawanych w byłym ZSRR, w Finlandii, w Stanach Zjednoczonych, nawet w Japonii. Jednak w praktyce eksperyment Hansenów okazał się porażką: mieszkańcy szybko zaczęli dzielić i oswajać totalną przestrzeń niekończącego się bloku.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: TM
Zdjęcia: Jerzy Gumowski/Agencja Gazeta, Albert Zawada/Agencja Gazeta
Data publikacji: 15.05.2013 16:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.