archirama.pl

Oskar Hansen. Największy meander PRL-u, warszawski Przyczółek Grochowski

Oskar Hansen. Przyczółek Grochowski, to osiedle składające się z jednego, bardzo długiego bloku o długości półtorej kilometra. Wijący się niczym wąż budynek powstał na terenie dawnej podwarszawskiej wsi Gocław według projektu awangardowych architektów - Oskara i Zofii Hansenów

przyczółek grochowski

Przyczółek Grochowski, tzw. Pekin

Fot: Jerzy Gumowski/Agencja Gazeta

Oskar Hansen. Przyczółek Grochowski, znany warszawiakom bardziej jako Pekin lub Osiedle Hansenów, to jeden megablok wysoki na 4 do 7 pięter, dziewięciokrotnie załamany pod kątem prostym i długi w sumie na półtora kilometra . W zasadzie to 22 połączone ze sobą budynki, w skład których wchodzi 1800 mieszkań. Wybudowany w latach 1968 – 1972 blok projektu Oskara Hansena stanowi dom dla 7 tysięcy osób. Ten gargantuiczny wąż wije się nieopodal zbiegu ulic Ostrobramskiej i alei Stanów Zjednoczonych.

Oskar Hansen - eksperyment architektoniczny czasów PRL

Blok-osiedle projektu Oskara Hansena to jeden z najbardziej interesujących eksperymentów architektonicznych czasów PRL. Stanowi praktyczną realizację hansenowskiej teorii Linearnego Systemu Ciągłego. To zarazem dobry przykład modernistycznej inżynierii społecznej, przekształcania przestrzeni miejskich w urbanistyczne projekty badawcze, miasta-laboratoria.

Oskar Hansen - założenia Przyczółka Grochowskiego

Głównymi założeniami było stworzenie osiedla dostępnego z każdej strony, z łatwym dojściem do mieszkań, szybką komunikacją wewnętrzną oraz separacją ruchu pieszego od kołowego. Na każdym piętrze biegną przez całą długość bloku galeryjki, z których bezpośrednio (a nie z klatek schodowych) wchodzi się do mieszkań. Całość otoczona jest kilkumetrowej głębokości wykopem, a łączność osiedla ze „światem zewnętrznym” zapewniają przerzucone nad tą „fosą” kładki.

Oskar Hansen - projekt architekta wywołał poruszenie w świecie architektury

Przyczółek Grochowski wywołał swego czasu spore poruszenie w świecie architektury. Wzmianki o tym osiedlu można znaleźć w pismach architektonicznych wydawanych w byłym ZSRR, w Finlandii, w Stanach Zjednoczonych, nawet w Japonii. Jednak w praktyce eksperyment Hansenów okazał się porażką: mieszkańcy szybko zaczęli dzielić i oswajać totalną przestrzeń niekończącego się bloku.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: TM
Zdjęcia: Jerzy Gumowski/Agencja Gazeta, Albert Zawada/Agencja Gazeta
Data publikacji: 15.05.2013 16:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!