archirama.pl

Meble Emilia – bryła zniknęła z ewidencji zabytków. Zbudują wieżowiec? Architektura zdjęcia

Już niebawem do architektury Warszawy może dołączyć kolejny wieżowiec. Nowa bryła stanęłaby na miejscu pawilonu meblowego Emilia. Na przeszkodzie do realizacji budynku stanął stołeczny ratusz, który wpisał obiekt do ewidencji zabytków. Na początku stycznia tę decyzje cofnięto. Czy to oznacza, że Griffin Group jednak wybuduje wieżowiec?

Meble Emilia – bryła zniknęła z ewidencji zabytków. Zbudują wieżowiec? Architektura zdjęcia
Fot: Jan Smaga, mat. pras. MSN

Budynek dawnego pawilonu Mebli Emilia został wpisany do ewidencji zabytków na dzień przed oficjalnym przejęciem przez Griffin Group spółki Meble Emilia (właściciela obiektu). Miało to uchronić architekturę bryły przed wyburzeniem - nowy właściciel gruntu planuje postawić na miejscu pawilonu wieżowiec o wysokości 160 metrów.

Architektura budynku Mebli Emilia jednak nie jest zabytkiem. Powstanie wieżowiec? 

Jak podała Gazeta.pl okazało się, na początku stycznia 2013 roku budynek Emilii został wykreślony z ewidencji zabytków. Wycofanie się ze wcześniejszej decyzji wojewódzki konserwator tłumaczy faktem, że bryła nie spełnia kryteriów, które kwalifikują ja do wpisu do rejestru zabytków, więc nigdy nie powinna się tam znaleźć. 

Czy powstanie nowy wieżowiec? Architektura bryły planowanego budynku

Czy oznacza to, że właściciel budynku i działki przy ul. Emilii Plater 51 postawi wieżowiec? Obecnie nic jeszcze nie jest przesądzone.  Jeśli dostanie zielone światło to w ciągu 3,5 roku mógłby powstać wieżowiec o wysokości 160 metrów i 41 tys. mkw powierzchni biurowo-handlowo-wystawienniczej. O architektach skręconej bryły wiadomo jedynie, ze jest to młody polsko-hiszpański zespół. Wieżowiec nazwany byłby Nowa Emilia. Obecnie w pawilonie oddanym do użytku w 1970 roku mieści się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Griffin Group obiecał miastu, że w nowym budynku znajdzie się miejsce na siedzibę muzeum. Za wynajem 6000 mkw powierzchni zaproponował miastu preferencyjna stawkę 40 pln za 1 mkw.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Materiały prasowe Griffin Group, Jan Smaga, mat. pras. MSN
Data publikacji: 9.01.2013 12:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!