Architektura
ARCHITEKTURA

Medusa group. Wystawa współczesnej architektury

  • Komentarze

Współczesna architektura Śląska: wystawa 11 realizacji medusa group

Medusa group - wystawa w Galerii Architektury GAGA

Fot: Galeria Architektury GAGA

11 kadrów medusa group to pierwsza wystawa pracowni architektonicznej medusa. Najlepsze projekty śląskiego biura przedstawia Galeria Architektury GAGA w Krakowie

Współczesna architektura Śląska w Krakowie

Polskie ikony architektury? Bolko Loft,  rewitalizacja szybu Krystyna w Bytomiu, Jazz Club w Chorzowie należą do najbardziej rozpoznawalnych realizacji współczesnej polskiej architektury.  Wystawę projektów architektonicznych i dizajnu (stolik MIN2) od 20 września 2014 prezentuje krakowska Galeria Architektury GAGA. 

Pracownia medusa group założona została w 1997 roku przez Przemo Łukasika i Łukasza Zagałę. Multidyscyplinarne biuro projektowe od prawie dwudziestu lat realizuje projekty m.in.  z zakresu architektury, designu i grafiki.
Założyciele śląskiej pracowni terminowali u Petera Pabla i Jeana Nouvela, a doświadczenia z zachodnich pracowni przenieśli do Polski, budując nową architekturę Śląska w latach transformacji. Upadek śląskiego przemysłu oznaczał, że wiele architektonicznych brył – magazynów i fabryk, straciło rację bytu.  „Rewitalizacja” czy „loft” były w latach 90. XX nowymi pojęciami. Przeprowadzając się do zaadaptowanego budynku dawnej lampiarni, Przemo Łukasik stał się architektonicznym celebrytą –  a Bolko Loft wśród dwudziestu najważniejszych polskich realizacji zaprezentowanych na wystawie „Polska. Ikony architektury”.

Kadry to nie tylko zbiór najważniejszych prac medusa group, ale też opowieść o procesie powstawania architektury współczesnej. Architektura wnętrz wystawy to graficzna instalacja; w ciemnych salach pojawią się białe bryły, na ścianach teksty. Kuratorem wystawy jest krytyk architektury współczesnej i publicysta, Dawid Hajok.  

Wystawa „Kadry...” będzie prezentowana w krakowskiej Galerii Architektury GAGA w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12, od 20 września do 18 października. Wstęp wolny.

Medusa group - wystawa w Galerii Architektury GAGA

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Galeria Architektury GAGA
Data publikacji: 11.09.2014 14:06
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.