Architektura
ARCHITEKTURA

Mennica Legacy Tower. Nowy wieżowiec w Warszawie

  • Komentarze

Nowy kompleks biurowców na warszawskiej Woli

Mennica Legacy Tower. Nowy wieżowiec na warszwskiej Woli ma zostać oddany do użytku w 2018 roku.

Fot: Goettsch Partners
  • Nowy kompleks biurowców na warszawskiej Woli
  • Smukła bryła nowego wieżowca w Warszawie, wizualizacja Mennica Legacy Tower
  • Plac przy Mennica Legacy Tower
  • Strefa wejściowa nowego biurowca Mennica Legacy Tower

Nowy wieżowiec w centrum Warszawy ma zostać oddany do użytku w 2018 roku. Zaprojektowany przez Goettsch Partners główny budynek kompleksu Mennica Legacy Tower będzie mieć 130 metrów wysokości  

Współczesna architektura na Woli

Wola, przed laty dzielnica przemysłowa, to w ostatnich latach najszybciej zmieniająca się część Warszawy. Na miejscu wyburzonego w 2014 roku socrealistycznego biurowca Mennicy z lat 1950-51 (projekt Józefa Jaszuńskiego) powstanie nowy wieżowiec. Pierwszy projekt nowej bryły, autorstwa JEMS Architekci, przedstawiony został przez inwestora już w 2011 roku, ale prace nabierają tempa dopiero cztery lata później. Nową koncepcję przygotowało biuro Goettsch Partners. W trzecim kwartale 2015 ma zostać wybrany generalny wykonawca, budowa rozpocznie się w grudniu tego samego roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2018.

Dwie bryły biurowców

Kompleks Mennica Legacy Tower to wspólna inwestycja firm Golub GetHouse oraz Mennica Polska S.A. Zespół będzie się składał z wieżowca o wysokości 130 metrów oraz z niższego budynku o wysokości 36 metrów. Łączna powierzchnia obu budynków to ok. 64 000 m kw.

Oba obiekty powstaną przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w dzielnicy Wola. Inwestor podkreśla korzystne położenie biurowców. Teren budowy od najbliższej stacji metra (w chwili publikacji tego tekstu jeszcze nieczynnej) dzieli ok. 250 metrów, w pobliżu są też linie tramwajowe i autobusowe, a wreszcie Dworzec Centralny. W porównaniu z warszawską dzielnicą biurową na Mokotowie, powszechnie nazywaną Mordorem, dojazdy powinny być znacznie łatwiejsze. Na użytkowników Mennica Legacy Tower czekać ma czteropoziomowy parking podziemny na 620 aut i 300 stojaków na rowery.

Projekt Mennica Legacy Tower przygotowała pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago. Biuro projektowe Goettsch Partners działa już przeszło 40 lat, zrealizowało obiekty w Ameryce, Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wśród projektów są wieżowce, biurowce, hotele, budynki wielofunkcyjne, gmachy akademickie, budynki użyteczności publicznej a także projekty urbanistyczne.


Mennica Legacy Tower
lokalizacja: ul. Żelazna, Wola, Warszawa
planowane rozpoczęcie budowy: grudzień 2015
planowane zakończenie budowy: 2018
projekt: Goettsch Partners
inwestor: Golub GetHouse, Mennica Polska
wysokość strukturalna wyższego budynku:130 m
kondygnacje nadziemne wieżowca: 32
kondygnacje nadziemne budynku 2: 9
kondygnacje podziemne: 5
powierzchnia całkowita: 63 800 m kw
powierzchnia użytkowa: 58 700 m kw
powierzchnia biurowa: 53000 m kw
powierzchnia handlowo-usługowa: 4500 m kw
miejsca parkingowe: 620
miejsca dla rowerów: 300
windy: 16


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.