archirama.pl

Mennica Legacy Tower. Nowy wieżowiec w Warszawie

Nowy wieżowiec w centrum Warszawy ma zostać oddany do użytku w 2018 roku. Zaprojektowany przez Goettsch Partners główny budynek kompleksu Mennica Legacy Tower będzie mieć 130 metrów wysokości  

Nowy kompleks biurowców na warszawskiej Woli

Mennica Legacy Tower. Nowy wieżowiec na warszwskiej Woli ma zostać oddany do użytku w 2018 roku.

Fot: Goettsch Partners

Współczesna architektura na Woli

Wola, przed laty dzielnica przemysłowa, to w ostatnich latach najszybciej zmieniająca się część Warszawy. Na miejscu wyburzonego w 2014 roku socrealistycznego biurowca Mennicy z lat 1950-51 (projekt Józefa Jaszuńskiego) powstanie nowy wieżowiec. Pierwszy projekt nowej bryły, autorstwa JEMS Architekci, przedstawiony został przez inwestora już w 2011 roku, ale prace nabierają tempa dopiero cztery lata później. Nową koncepcję przygotowało biuro Goettsch Partners. W trzecim kwartale 2015 ma zostać wybrany generalny wykonawca, budowa rozpocznie się w grudniu tego samego roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2018.

Dwie bryły biurowców

Kompleks Mennica Legacy Tower to wspólna inwestycja firm Golub GetHouse oraz Mennica Polska S.A. Zespół będzie się składał z wieżowca o wysokości 130 metrów oraz z niższego budynku o wysokości 36 metrów. Łączna powierzchnia obu budynków to ok. 64 000 m kw.

Oba obiekty powstaną przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w dzielnicy Wola. Inwestor podkreśla korzystne położenie biurowców. Teren budowy od najbliższej stacji metra (w chwili publikacji tego tekstu jeszcze nieczynnej) dzieli ok. 250 metrów, w pobliżu są też linie tramwajowe i autobusowe, a wreszcie Dworzec Centralny. W porównaniu z warszawską dzielnicą biurową na Mokotowie, powszechnie nazywaną Mordorem, dojazdy powinny być znacznie łatwiejsze. Na użytkowników Mennica Legacy Tower czekać ma czteropoziomowy parking podziemny na 620 aut i 300 stojaków na rowery.

Projekt Mennica Legacy Tower przygotowała pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago. Biuro projektowe Goettsch Partners działa już przeszło 40 lat, zrealizowało obiekty w Ameryce, Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Wśród projektów są wieżowce, biurowce, hotele, budynki wielofunkcyjne, gmachy akademickie, budynki użyteczności publicznej a także projekty urbanistyczne.


Mennica Legacy Tower
lokalizacja: ul. Żelazna, Wola, Warszawa
planowane rozpoczęcie budowy: grudzień 2015
planowane zakończenie budowy: 2018
projekt: Goettsch Partners
inwestor: Golub GetHouse, Mennica Polska
wysokość strukturalna wyższego budynku:130 m
kondygnacje nadziemne wieżowca: 32
kondygnacje nadziemne budynku 2: 9
kondygnacje podziemne: 5
powierzchnia całkowita: 63 800 m kw
powierzchnia użytkowa: 58 700 m kw
powierzchnia biurowa: 53000 m kw
powierzchnia handlowo-usługowa: 4500 m kw
miejsca parkingowe: 620
miejsca dla rowerów: 300
windy: 16


Autor: KZ
Zdjęcia: Goettische Partners, Goettsch Partners
Data publikacji: 5.03.2015 09:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!