Architektura

„Metropolis” – arcydzieło filmu science-fiction, miało premierę 85 lat temu

10 stycznia 1927 roku na ekrany niemieckich kin wszedł film „Metropolis” w reżyserii Fritza Langa. Był to wówczas najdroższy film w kinematografii niemieckiej. Ten obraz science-fiction uznawany jest dziś powszechnie za arcydzieło. Niesamowita wizja miasta przyszłości do dziś stanowi inspiracje dla wielu twórców. W 2001 roku „Metropolis” wpisano na Światową Listę UNESCO

10
Styczeń
2012
Kadr z filmu „Metropolis” Fritza Langa
 • Kadr z filmu „Metropolis” Fritza Langa
 • Kadr z filmu „Metropolis” Fritza Langa
 • Kadr z filmu „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku
 • Kadr z filmu „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku

Kadr z filmu „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku. Obraz uznany jest za arcydzieło kina science-fiction

Fot: www.filmweb.pl

Czarno-brały, niemy film, który wciąż rozpala wyobraźnię kinomanów i filmowców na całym świecie? To udało się tylko obrazowi „Metropolis” z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Monumentalne dzieło, choć w czasie premiery zrobiło klapę, status arcydzieła zyskało po latach. Dziś trudno wyliczyć wszystkie filmy, obrazy, książki, komiksy, teledyski i piosenki inspirowane tym klasycznym dziełem science-fiction.

„Metropolis” nie zachwyca fabułą. Ta jest bardzo naiwna, wręcz toporna. Scenariusz napisała małżonka reżysera, Thei von Harbou. Opowiada historię miasta przyszłości, w którym społeczeństwo podzielone jest na dwie odseparowane od siebie kasty. Rządzi wąska i uprzywilejowana kasta myślicieli, zaś robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych, bardzo biednych osiedlach.

scenografia „Metropolis”

Jednak to nie fabuła zachwyca do dziś, ale wizja plastyczna futurystycznego miasta przyszłości. Scenografia, efekty specjalne wciąż wywołują podziw. Niesamowity jest też rozmach produkcyjny – w „Metropolis” statystowało 25 tys. mężczyzn (w tym 1100 ogolonych na łyso), 11 tys. kobiet, i aż 750 dzieci.

Te ostatnie odegrały ważną rolę w finałowej sekwencji, kiedy zatapiane jest podziemne miasto. W czasie realizacji filmu w Niemczech panował dotkliwy kryzys gospodarczy, zebranie w Berlinie głodujących dzieci, którym wystarczyło na planie dać jeść, nie nastręczało żadnych problemów. Tysiące bezrobotnych za niewielką kwotę zgodziły statystować się. Stało to trochę w sprzeczności z humanitarnym, proletariackim przesłaniem filmu.

”Metropolis” przez lata było jednym z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej. Kosztował 5 milionów ówczesnych marek, doprowadził niemal do bankructwa wytwórnię, która go wyprodukowała, czyli Universum Film (UFA). W 1927 roku była to zawrotna suma.

Film zachwyca scenografią i przede wszystkim drapaczami chmur, wielopoziomowymi ulicami. Erich Kettelhut, który projektował wieżowce Metropolis, podobno zainspirował się budynkiem wieży górnośląskiej wybudowanej w 1911 roku w Poznaniu według projektu modernistycznego architekta Hansa Poelziga.

film „Metropolis” inspiruje

Zespół Queen w latach 80. wykorzystał fragmenty „Metropolis” w dwóch swoich teledyskach: „Love Kill” i „Radio GA GA”. Zespół Kraftwerk nagrał piosenkę „Metropolis” zainspirowaną filmem. Piosenka znajduje się na albumie „The Man-Machine”.

Trudno zliczyć filmy science-fiction, które nawiązują do wizji plastycznej dzieła Langa. W filmie Ridley'a Scotta „Łowca androidów” wykorzystano motywy z Nowej Wieży Babel z Metropolis, przypomina ją Tyrell Building, siedziby korporacji produkującej androidy.

Wygląd Gotham City stworzony przez scenografa Antona Fursta na potrzeby filmu „Batman” (1989) Tima Burtona nawiązuje do motywów art deco wykorzystanych w „Metropolis”.

W 2004 roku polski kompozytor Abel Korzeniowski skomponował muzykę do „Metropolis” Fritza Langa. Monumentalna 147-minutowa kompozycja na 90-osobową orkiestrę symfoniczną, 60-osobowy chór i dwa głosy solowe jest nową, współczesną interpretacją filmu niemego z 1927 roku.

 

Zobacz trailer filmu „Metropolis”: kliknij tutaj

Źródło: www.filmweb.pl
Autor: TM
Zdjęcia: www.filmweb.pl
Tagi: Metropolis, najlepszy film, sci fi, science fiction filmy, science-fiction,
do góry
INNE WYDARZENIA
 • 18.11.2011-17.01.2012
  Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

  Wspólnicy. Fotograf i artysta około roku 1970. WYSTAWA

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  Dziewięć historii, które opowiada ta wystawa, to historie spotkania fotografa i artysty. Ich współpraca czasem była jednorazowa, czasem trwała latami, ale zawsze w jej wyniku... więcej

 • 20.11.2011-29.01.2012
  Idea Bauhausu. WYSTAWA

  Idea Bauhausu. WYSTAWA

  Galeria Malarstwa i Rzeźba w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9

  Niedawno minęło 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte - strzechy... więcej

 • 09.12.2011-05.02.2012
  Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

  Punkt widzenia Rambowa. WYSTAWA

  Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa

  Muzeum Plakatu w Wilanowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie – zaprasza na wystawę indywidualną Güntera Rambowa – jednego z najsłynniejszych światowych twórców plakatu.... więcej

 • 12.12.2011-30.01.2012
  Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

  Architekt Oscar Niemeyer - Brasilia. WYSTAWA

  Nowa Galeria Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, ul. M. Strzody 10

  Wystawa prezentuje fotografie Brasilii autorstwa słoweńskiego historyka architektury, Damjana Prelovąeka. Betonowe bryły budynków Niemeyera widziane okiem obiektywu autora... więcej

 • 15.12.2011-19.02.2012
  Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

  Boris Podrecca. Architekt. WYSTAWA

  Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardynska 5

  Wystawa poświęcona Borisowi Podrecca, jednemu z najwybitniejszych austriackich architektów, daje okazję spojrzenia na współczesną twórczość w Europie Środkowej. Europa... więcej

KALENDARZ

Styczeń 2012

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.