Eko – miasta można powoli uznać za przyszłość architektury. Coraz częściej w projektach podkreśla się wagę rozwiązań ekologicznych wpływających na energooszczędność podczas eksploatacji budynku. Jakie systemy stosuje się w ekologicznych miastach? Jakie wymagania musi spełnić miasto żeby uznać je za ekologiczne lub energooszczędne?
Czym są miasta energooszczędne?
Za założenia energooszczędne możemy uznać skupiska obiektów, które dzięki nowoczesnym technologiom, obliczeniom i pomysłowości projektantów, dążą do zerowego zużycia energii. Wiąże się z tym projekt domu pasywnego, który sam dla siebie wytwarza energię. Jednak projektowanie miasta energooszczędnego wiąże się z dużymi obostrzeniami. W Danii powstało pierwsze w Europie miasto energooszczędne Stenlose South, gdzie za całoroczne zużycie energii w domu włącznie z ogrzewaniem zapłacimy około 1200 zł. Wysokie wymagania dążące do energooszczędności dotyczą przede wszystkim obniżenia do minimum zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynków. Uzyskuje się to dzięki odpowiednio grubej warstwie wełny mineralnej oraz poprzez montowanie pomp ciepła. Dodatkowo każdy budynek ma zamontowane na dachu panele słoneczne. Innych rozwiązaniem energooszczędnym jest montowanie zbiorników do wody deszczowej. Oszczędzamy przez to wodę poprzez jej „recycling”. Stosowanie tych rozwiązań, plus odpowiednie dobranie zdrowych materiałów budowlanych pozwala uzyskać spektakularne oszczędności w zakresie energii.
>> W Warszawie powstaje energooszczędne osiedle!
Kolejnym przykładem miasta ekologicznego jest Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto zlokalizowane na pustyni jest jedynym na świecie o ujemnym śladzie węglowym. Oznacza to, że wytwarza się tu więcej energii niż zużywa. Dodatkowe zaprojektowanie wąskich uliczek i wysokich budynków pozwoli na wykreowanie wielu zacienionych przestrzeni, co w klimacie ZEA jest bardzo ważne aby poprawić komfort życia mieszkańców.
Warto także wspomnieć o przyszłościowych miastach zeroemisyjnych (tzw. ZERO - E). główną cechą takiego miasta jest zerowe wytwarzanie dwutlenku węgla, a co więcej produkowanie na tyle więcej energii aby można było przesłać ją do pobliskich miast lub dzielnic. Miasta ZERO - E mają posiadać budynki, które są mini – elektrowniami, a energię czerpią głównie z geotermalnych systemów. Oczywiście EKO - Miasta słyną z segregacji odpadów i ich przetwarzania, a także ponownego wykorzystywania oczyszczonych ścieków i wody. Miasta ekologiczne to miasta opływające zielenią. Obecnie za modę uważa się projektowanie pionowych ogrodów.
>> Zielone fasady. Kolejne rozwiązanie ekologiczne!
Ekologia jest bez wątpienia przyszłością architektury dlatego warto o tym mówić i zdawać sobie sprawę, jaka technologia odpowiada za to aby nasze środowisko pozostawało czyste.

-
Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej
-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Syntetyczne kształty domu mogą przywodzić na myśl dziecięce rysunki kredą lub flamastrem więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
