archirama.pl

Miasta ekologiczne i energooszczędne. Architektura przyszłości?

Bycie EKO w architekturze od paru lat jest modne. Stąd narodziła się idea nie tyle budowy ekologicznych obiektów, co całych energooszczędnych i przyjaznych środowisku miast. Zobaczcie jak będzie wyglądała architektura przyszłości!

Budowa Masdar City rozpoczęła się w 2006 roku

Budowa Masdar City rozpoczęła się w 2006 roku

Fot: © Foster + Partners

Eko – miasta można powoli uznać za przyszłość architektury. Coraz częściej w projektach podkreśla się wagę rozwiązań ekologicznych wpływających na energooszczędność podczas eksploatacji budynku. Jakie systemy stosuje się w ekologicznych miastach? Jakie wymagania musi spełnić miasto żeby uznać je za ekologiczne lub energooszczędne?

Czym są miasta energooszczędne?

Za założenia energooszczędne możemy uznać skupiska obiektów, które dzięki nowoczesnym technologiom, obliczeniom i pomysłowości projektantów, dążą do zerowego zużycia energii. Wiąże się z tym projekt domu pasywnego, który sam dla siebie wytwarza energię. Jednak projektowanie miasta energooszczędnego wiąże się z dużymi obostrzeniami. W Danii powstało pierwsze w Europie miasto energooszczędne Stenlose South, gdzie za całoroczne zużycie energii w domu włącznie z ogrzewaniem zapłacimy około 1200 zł. Wysokie wymagania dążące do energooszczędności dotyczą przede wszystkim obniżenia do minimum zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynków. Uzyskuje się to dzięki odpowiednio grubej warstwie wełny mineralnej oraz poprzez montowanie pomp ciepła. Dodatkowo każdy budynek ma zamontowane na dachu panele słoneczne. Innych rozwiązaniem energooszczędnym jest montowanie zbiorników do wody deszczowej. Oszczędzamy przez to wodę poprzez jej „recycling”. Stosowanie tych rozwiązań, plus odpowiednie dobranie zdrowych materiałów budowlanych pozwala uzyskać spektakularne oszczędności w zakresie energii.

>> W Warszawie powstaje energooszczędne osiedle!

Kolejnym przykładem miasta ekologicznego jest Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Miasto zlokalizowane na pustyni jest jedynym na świecie o ujemnym śladzie węglowym. Oznacza to, że wytwarza się tu więcej energii niż zużywa. Dodatkowe zaprojektowanie wąskich uliczek i wysokich budynków pozwoli na wykreowanie wielu zacienionych przestrzeni, co w klimacie ZEA jest bardzo ważne aby poprawić komfort życia mieszkańców.

Warto także wspomnieć o przyszłościowych miastach zeroemisyjnych (tzw. ZERO - E). główną cechą takiego miasta jest zerowe wytwarzanie dwutlenku węgla, a co więcej produkowanie na tyle więcej energii aby można było przesłać ją do pobliskich miast lub dzielnic. Miasta ZERO - E mają posiadać budynki, które są mini – elektrowniami, a energię czerpią głównie z geotermalnych systemów. Oczywiście EKO - Miasta słyną z segregacji odpadów i ich przetwarzania, a także ponownego wykorzystywania oczyszczonych ścieków i wody. Miasta ekologiczne to miasta opływające zielenią. Obecnie za modę uważa się projektowanie pionowych ogrodów.

>> Zielone fasady. Kolejne rozwiązanie ekologiczne!

Ekologia jest bez wątpienia przyszłością architektury dlatego warto o tym mówić i zdawać sobie sprawę, jaka technologia odpowiada za to aby nasze środowisko pozostawało czyste.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Foster + Partners, Nigel Young/Foster + Partners, © MVRDV
Data publikacji: 6.02.2013 08:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!