archirama.pl

Co podczas Euro 2012 we Wrocławiu możesz zobaczyć?

Polska - Czechy we Wrocławiu 16 czerwca. Z okazji Euro 2012 Wrocław wzbogacił się o niesamowity stadion. A to nie jedyna atrakcja, którą miasto ma do zaoferowania kibicom podczas Euro 2012. Sprawdź, co warto zobaczyć we Wrocławiu. 

Stadion Miejski Wrocław

Stadion Miejski we Wrocławiu

Fot: materiały prasowe

Stadion – Lampion – niesamowite założenie o zapierającej dech architekturze.

Wrocławski stadion zaprojektowany został, podobnie jak stadion narodowy w Warszawie, przez pracownie JSK Architekci. Inspiracją dla brył były chińskie lampiony – tak też wygląda stadion, jak oryginalny lampion. Obiekt może pomieścić 44 tys. kibiców. Imponująca jest konstrukcja stadionu, która składa się ze stalowych pierścieni, okalających żelbetowe trybuny. Do pierścieni została umocowana przeźroczysta siatka z włókna szklanego. Zaletą takiego rozwiązania zewnętrznego materiału jest możliwość zmiany kolorystyki stadionu w zależności od organizowanej tam imprezy. Podczas EURO 2012 będą to prawdopodobnie kolory narodowe drużyn grających spotkanie.

Co po meczu? Spacer po wrocławskim Starym Mieście?

Jak każde miasto – gospodarz EURO 2012, Wrocław zaprasza wszystkich kibiców do swojej strefy kibica. Zlokalizowana jest ona na rynku Starego Miasta. Miasto zapewni kibicom możliwość darmowego oglądania meczów z kilku telebimów rozmieszczonych w kilku miejscach strefy. Wrocławska starówka została w ostatnim czasie bardzo starannie odrestaurowana – okrzyknięto ją najpiękniejszą starówką w Polsce. W centralnej części wrocławskiego rynku od kilku lat możemy podziwiać szklaną fontannę. Dzisiaj stała się ona nieodłącznym symbolem Wrocławia. Kiedyś była krytykowana, a realizacji projektu obawiali się nawet sami architekci. Jednak dalej będzie zachwycać tym razem kibiców z całej Europy. Zabytkowe otoczenie Strefy Kibica na pewno pomoże tworzeniu niesamowitej piłkarskiej atmosfery.

>> Tak wyglądają Oficjalne Strefy Kibica w miastach będących gospodarzami Euro 2012!

Hala Stulecia – kawał historii wrocławskiej architektury

Dobrym tłem architektonicznym tych mistrzostw może być odwiedzenie wrocławskiej Hali stulecia. Obiekt został powszechnie uznany przez jeden z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku. Projektantem założenia był Max Berg. Hala stanowi doskonały przykład wczesnomodernistycznego stylu i posiada jego najważniejsze cechy – kopułowa żelbetowa konstrukcja o sklepieniu o zadziwiająco dużej rozpiętości, a przy tym stanowi zaledwie 42 proc. ciężaru całej bryły. Planem twórcy, który został zrealizowany było powiększenie hali o centrum kongresowe.

Nie zapomnij zobaczyć słynnego wrocławskiego zoo!

Zoo we Wrocławiu jest słynne w całym kraju. Założone zostało już w 1865 roku! Jednak zwiedzać można je było dopiero od 1948. W przyszłych latach zostało powiększone o przeszło 30 ha. Obecnie jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce, które jest domem dla 5 tys, często dla tych zagrożonych wyginięciem, gatunków zwierząt. Ogród ma ogromna wartość historyczną oraz bardzo ciekawą architekturę i roślinność. Uwagę przyciągają budynki wielu mieszkańców ogrodu  - np. najstarsza baszta niedźwiedzi, która powstała w latach 1863-1865 czy pawilon ze słoniami z 1888 roku. Od 1979 roku Zoo zostało dopisane do listy zabytków.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 16.06.2012 13:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!