Architektura
ARCHITEKTURA
Jak uwolnić się od reklam w centrum miasta?

Miasto na sprzedaż. Czy można walczyć z chaosem urbanistycznym?

  • Komentarze

Reklama w mieście

Warszawa: skrzyżowanie Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. W tle olbrzymia reklama jednej z sieci komórkowej, która przesłania cały budynek

Fot: galerki.pl
  • Reklama w mieście
  • Centrum Warszawy to jeden wielki chaos reklamowy
  • Centrum Warszawy tonie w kiczowatych reklamach
  • Warszawa w Budowie. Odwiedź wystawę "Miasto na sprzedaż" i dowiedz się więcej o historii reklamy w Warszawie

„Miasto na sprzedaż” - to tytuł tegorocznej wystawy zorganizowanej z okazji czwartej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Temat wszechobecnych bilbordów, reklam, czy nawet budek z kebabem z wielkim napisem Coca Cola powraca w XXI wieku jako wielki problem urbanistyczny. Czy są sposoby żeby walczyć z tym chaosem?

Dzięki wystawie „Miasto na sprzedaż” dowiemy się jak warszawskie ulic wyglądały 100, 50, 20 lat temu. Poznamy historie reklamy, ale także zobaczymy jak duży wpływ reklamy maja na kształtowanie przestrzeni publicznej i naszego życia codziennego. Wystawę możemy podziwiać od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 20:00 w ramach trwającego festiwalu Warszawa w Budowie.

Reklama wszechobecna

Wystawa „Miasto na sprzedaż” to próba udowodnienia, że dobrze zaprojektowana reklama może stać się integralna częścią ulicy, jednak jej przepych, wielkość i kiczowatość prowadzą do jej karykatury. Nie wyobrażamy sobie warszawskiego śródmieścia bez Rotundy, która poza funkcja banku, jako punkt charakterystyczny jest miejscem spotkań. Jednak od kilku lat cała, odremontowana elewacja tego budynku została przykryta wielką płachtą reklamową. Żeby tego było mało stojący za nią budynek również może „pochwalić” elewacją całkowicie reklamą. To tylko nieliczne przykłady opisujące chaos reklamowy w warszawskim śródmieściu.

>> Piotr Sarzyński mówi o brzydocie polskich miast!

Dzięki wystawie „Warszawa na sprzedaż” być może uda się powrócić do dobrych nawyków reklamowych. Wystawa zaprojektowana przez pracownię WWAA ma przybliżyć historię reklamy widzianej z perspektywy przemian, jakie zachodziły na warszawskich ulicach.

Wina urbanistów?

Kto ponosi winę za ten kicz reklamowy, który widoczny jest nie tylko w centrum Warszawy, ale w każdym polskim mieście? Z jednej strony jest to wina planistów, urbanistów, którzy to w drodze odpowiednio przygotowanego projektu ustalają miejsca, gdzie takie reklamy mogą się znaleźć, ich wielkość i intensywność. Z drugiej strony obojętność mieszkańców, którzy nie korzystają z możliwości wnoszenia uwag do tworzonych przez urbanistów planów. A może jest to wina władz miasta, które wyrażają zgodę na umieszczanie reklam w centrum miasta.

Kraków uwolnił się od chaosu urbanistycznego, który panował w centrum miasta przez wszechobecne reklamy. Reklamy po prostu stały się sfera niekontrolowana przez władzę. Postanowiono więc ścisłe centrum Krakowa objąć ochroną, tworząc na tym obszarze park kulturowy. Co się z tym wiąże? Zakaz rozwieszania reklam na tym terenie. Kraków uwolnił się od reklam. Może podobne rozwiązania zastosować w innych miastach Polski i wprowadzić porządek wśród samowoli reklamowej.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: 2012.warszawawbudowie.pl, galerki.pl, E. Dymna, M. Rutkiewicz
Data publikacji: 23.10.2012 12:52
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.