archirama.pl

Miasto pełne kwiatów? Jak w Amsterdamie kwiaty poprawiają wygląd miasta

Jak sprawić, żeby miasto nabrało kolorów i wyglądało atrakcyjnie dla turystów i mieszkańców? Piękno miejskich zabytków, miejski design mogą poprawić kompozycje kwiatowe. To poradnik nie tylko dla architekta krajobrazu.

Zieleń miejska

Miasto pełne kwiatów. Kwiaty poprawiają wygląd miasta.

Fot: www.terra-pl.eu

Kwiaty są jednym z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych w miejscach użyteczności publicznej. Kwiaty nie tylko podkreślają piękno zabytkowych kamienic i nowoczesnych budynków, ale przede wszystkim poprawiają nastrój ich mieszkańców i dodają miastom świeżości i elegancji. Nie bez powodu niektóre miasta, na przykład holenderski Amsterdam, czynią kwiaty jedną ze swoich najważniejszych atrakcji turystycznych.

Kwiaty, nowe elementy małej architektury

Istnieje wiele sposobów na ozdobienie roślinami dużych powierzchni asfaltu i betonu i stworzenie tam efektownych kompozycji, bez angażowania znaczących środków finansowych. Kwiecisty efekt uzyskamy dzięki wieżom kwiatowym od firmy Terra.

To produkt innowacyjny: jego elementy cięte są za pomocą lasera, oraz cynkowane techniką ogniową. Poszczególne pierścieniowe warstwy kwietnika nie posiadają dna, dzięki czemu system korzeniowy nasadzanych roślin, w przeciwieństwie do doniczek i mis, ma nieskrępowane warunki rozwoju. Najważniejszą zaletą wież kwiatowych jest szczególnie duża efektowność aranżacji kwiatowych. Konstrukcja kwietnikowa pozwala w zaciszu firm ogrodniczych przygotować gotową wieżę kwiatową. Dlatego, przewożąc wieżę na miejsce docelowe uzyskuje się natychmiastowy efekt aranżacyjny.

Kwiaty i konstrukcje kwietnikowe

Konstrukcje kwietnikowe nie są finalnym produktem! To „tylko” metalowe maszty i blaszane pierścienie. To niezbyt piękne narzędzie za pomocą którego uzyskać można niezwykle efektowne wieże kwiatowe! Dopiero gdy zadba się o właściwy rodzaj kwiatów i roślin – innych latem a innych jesienią czy zimą – to uzyskuje się olśniewający, przepiękny efekt wieży czy piramidy kwiatowej, idealnie kształtnej choinki, itp. – efekt jakiego nie sposób uzyskać bez zastosowania tych konstrukcji.

Tego rodzaju kwietniki to idealne narzędzie dla architektów krajobrazu, które stosować można o każdej porze roku, w każdym klimacie, przez wiele lat! Tylko od wyobraźni osoby która przystraja konstrukcje kwietnikowe zależy jak cudowne powstaną wieże kwiatowe. Dlatego aby mieszkańcy miast nie zastanawiali się po co betonowe gazony stoją w mieście i co najważniejsze kiedy zostaną stamtąd zabrane, warto stworzyć im miasto pełne kwiatów i zieleni. Bo miasto z wielkimi połaciami betonu, czy kostki brukowej, bez choćby kilku wysepek naturalnej zieleni i kwiatów, nie jest miejscem, w którym chce się mieszkać i do którego wraca się z przyjemnością.

>>Design na Euro 2012. Kwiatowe piłki TerraBall

Autor: Tomasz Wojciechowski, www.terra-pl.eu
Zdjęcia: www.terra-pl.eu
Data publikacji: 30.05.2012 12:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!