archirama.pl

Miasto power flower – Auroville. Czyli idealne miasto przyszłości w Indiach

Na południu Indii powstało prawie pół wieku temu idealne miasto – Auroville. Eksperymentalna jest tu nie tylko forma budynków, układ zabudowy, ale cała struktura społeczna. Nic dziwnego – miasto powstało wczasach power flower, a jego inicjatorzy oddawali się jodze i duchowym poszukiwaniom

Auroville 40 lat pozniej

 Świątynia Matki (Matrimandir), czyli centrum medytacji. Jes to najważniejszy budynek Auroville.

Fot: Wikimedia Commons

Auroville to jedyne miasto na świecie, które nie jest niczyją własnością. Powstało w południowych Indiach z inicjatywy Mirry Alfassy, Francuzki współpracującej z filozofem i mistrzem jogi Sri Aurobindo. Dziś jest jednym z najsłynniejszych indyjskich Ashramów.

Auroville to architektoniczny i społeczny eksperyment, który trwa nieprzerwanie od prawie pół wieku. Miało być i jest miastem duchowego rozwoju i ludzkiej jedności, gdzie mężczyźni i kobiety ze wszystkich krajów żyją w pokoju i harmonii, ponad wszelkimi wyznaniami, doktrynami politycznymi i narodowymi.

Oddają się praktykom duchowym i codziennie pracują na rzecz całej społeczności, wspólnie uprawiają żywność, gotują, sprzątają, budują domy.

idealne miasto na pustyni

Dziś, w dobie komercjalizacji – taka idea nie miałaby szans na realizację. Ale Auroville to pokłosie rewolty 1968 roku, power flower, kiedy szaleńczy pomysł budowy miasta w środku wypalonego słońcem pustkowia znalazł spore wsparcie.

Od początku miasto miało być dziełem całej ludzkości. W 1968 roku w uroczystości założenia kamienia węgielnego pod miasto wzięli udział przedstawiciele aż 124 narodowości, w tym i Polski.

Francuski architekt Roger Anger zaplanował idealne miasto na 50 000 osób. Nigdy jednak nie osiągnęło zakładanej wielkości. Dziś liczy 1800 mieszkańców z 40 krajów. Struktura miasta przypomina zatopioną w zieleni spiralną galaktykę.

Auroville – miasto przyszłości

W samym środku, na sztucznym stawie, dopiero niedawno ukończono najważniejszy budynek Auroville – centrum medytacji, połyskującą złotem sferę o średnicy 36 metrów. To tak zwana Świątynia Matki – Matrimandir – również dzieło Angera, który zmarł w 2008 roku doczekawszy jednak końca realizacji.

Po 40 latach idealne miasto Auroville przypomina bardziej zagubioną w lesie osadę. Zatopione w gęstwinie domy i budynki użyteczności publicznej są nieraz wybitnymi eksperymentalnymi dziełami architektury, na ich renowację płyną granty z całego świata. To nie architektura indyjska, a futurystyczne obiekty.

Las pojawił się za sprawą samych mieszkańców, którzy od wielu lat zadrzewiają równinę, koordynując także wiele innych ekologicznych projektów w okolicy.

Zbudowane pod auspicjami UNESCO miasto przyszłości jest finansowane między innymi przez rząd Indii i pozarządowe organizacje z całego świata. Obecnie trwają prace nad pierwszym publicznym założeniem mieszkalnym.

 

Czytaj też: O Nowej Hucie to piosenka – Nowa Huta jako miasto idealne

Autor: TM
Zdjęcia: Serge Duchemin, Wikimedia Commons, Mrshaba, oneVillage Initiative, Flickr
Data publikacji: 2.02.2012 16:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!