Auroville to jedyne miasto na świecie, które nie jest niczyją własnością. Powstało w południowych Indiach z inicjatywy Mirry Alfassy, Francuzki współpracującej z filozofem i mistrzem jogi Sri Aurobindo. Dziś jest jednym z najsłynniejszych indyjskich Ashramów.
Auroville to architektoniczny i społeczny eksperyment, który trwa nieprzerwanie od prawie pół wieku. Miało być i jest miastem duchowego rozwoju i ludzkiej jedności, gdzie mężczyźni i kobiety ze wszystkich krajów żyją w pokoju i harmonii, ponad wszelkimi wyznaniami, doktrynami politycznymi i narodowymi.
Oddają się praktykom duchowym i codziennie pracują na rzecz całej społeczności, wspólnie uprawiają żywność, gotują, sprzątają, budują domy.
idealne miasto na pustyni
Dziś, w dobie komercjalizacji – taka idea nie miałaby szans na realizację. Ale Auroville to pokłosie rewolty 1968 roku, power flower, kiedy szaleńczy pomysł budowy miasta w środku wypalonego słońcem pustkowia znalazł spore wsparcie.
Od początku miasto miało być dziełem całej ludzkości. W 1968 roku w uroczystości założenia kamienia węgielnego pod miasto wzięli udział przedstawiciele aż 124 narodowości, w tym i Polski.
Francuski architekt Roger Anger zaplanował idealne miasto na 50 000 osób. Nigdy jednak nie osiągnęło zakładanej wielkości. Dziś liczy 1800 mieszkańców z 40 krajów. Struktura miasta przypomina zatopioną w zieleni spiralną galaktykę.
Auroville – miasto przyszłości
W samym środku, na sztucznym stawie, dopiero niedawno ukończono najważniejszy budynek Auroville – centrum medytacji, połyskującą złotem sferę o średnicy 36 metrów. To tak zwana Świątynia Matki – Matrimandir – również dzieło Angera, który zmarł w 2008 roku doczekawszy jednak końca realizacji.
Po 40 latach idealne miasto Auroville przypomina bardziej zagubioną w lesie osadę. Zatopione w gęstwinie domy i budynki użyteczności publicznej są nieraz wybitnymi eksperymentalnymi dziełami architektury, na ich renowację płyną granty z całego świata. To nie architektura indyjska, a futurystyczne obiekty.
Las pojawił się za sprawą samych mieszkańców, którzy od wielu lat zadrzewiają równinę, koordynując także wiele innych ekologicznych projektów w okolicy.
Zbudowane pod auspicjami UNESCO miasto przyszłości jest finansowane między innymi przez rząd Indii i pozarządowe organizacje z całego świata. Obecnie trwają prace nad pierwszym publicznym założeniem mieszkalnym.
Czytaj też: O Nowej Hucie to piosenka – Nowa Huta jako miasto idealne