Architektura
ARCHITEKTURA
Urbanistyka na świecie. Jak projektować miasta?

Miasto przyszłości w Istambule. Futurystyczna wizja HavvAda Island

 • Komentarze

HavvAda Island

Zbocza wzgórz pokryte są kaskadą mieszkań

Fot: HavvAda Island
 • Miasto na wyspie
 • HavvAda Island
 • Miasto na wyspie
 • Tureckie osiedle na wyspie
 • HavvAda Island
 • HavvAda Island

Miasto przyszłości w Istambule - zaproponowała grupa projektowa Dror. HavvAda Island to złamanie dotychczasowej konwencji regularnie modelowanych blokowisk, które dało możliwość zaprojektowania miasta przyszłości na wyspie. 

Nietypowe rozwiązanie urbanistyczne, na które postawili projektanci Dror, ma tak naprawdę dużo wspólnego z tradycyjnym projektowaniem. Projektując HavvAda Island zachowano zasadę wyznaczania przestrzeni prywatnych, półprywatnych i publicznych. Jednak postawiono na harmonię i ekologię. Miasto przyszłości ma być zintegrowaną społecznością świadomą swojego otoczenia i jednocześnie dbającą o jego wygląd.  

Miasto przyszłości w zielonych kopułach 

HavvAda Island to 6 wzgórz, o kształcie kopuł różnej wysokości – od 230 do 400 metrów. Każda  z kopuł wykonana została z lekkiej siatki konstrukcyjnej. Co więcej siatka ta, tworzy kształt urbanistyczny i komunikacyjny całej wyspy. Każde z zaprojektowanych wzgórz posiada własny system energetyczny, który jest w pełni ekologiczny. Energie pozyskuje się głównie z wiatru oraz słońca. Wykorzystywana jest także woda deszczowa. Zielone zbocza wzgórz zapewniają przyrost wydajności ogrzewania i chłodzenia. Dodatkowo strome zbocza mogą działać również jako naturalny system wentylacji. Na wyspie wykorzystano praktycznie wszystkie, najbardziej znane proekologiczne rozwiązania stosowane w budownictwie. Wnętrza mieszkań są idealnie doświetlone przez niemal całkowite przeszklenie elewacji znajdującej się od wewnątrz wyspy. Projekt HavvAda ma stać się przykładem dla innych projektantów, jak tworzyć pozytywny model siatki miejskiej, który generuje więcej energii niż zużywa.

>> Zobacz akademickie bryły przyszłości! 

Rozwiązania urbanistyczne i komunikacyjne na wyspie

Projekt HavvAda Island nadaje nowe normy wymiarowości miejskiej, proponuje nowe rozwiązania sieciowe, jednocześnie pamiętając o integracji z tradycyjną organizacją urbanistyki. Ten niekonwencjonalny pomysł urbanistyczny wykorzystuje przede wszystkim znany od starożytności kształt koła. Wzgórza oparte zostały na rzucie koła, podobnie jak znajdująca się w samym centrum wyspy dolina. Centrum wyspy ma być miejscem spotkań i integracji mieszkańców. Budynki są połączone ze sobą komunikacją biegnąca po obwodzie każdego ze wzgórz. 

W projekcie widoczne jest równomierne rozmieszczenie wzgórz. Udało się uzyskać jednakową odległość między centrum wyspy i centrum każdego wzgórza. Komunikacje oparto na szybkim transporcie linowym i chodnikach umożliwiającym bezpośredni dostęp z jednego wzgórza do kolejnego lub do centrum wyspy.

Poza głównym centrum znajdującym się w sercu wyspy, każde wzgórze posiada swoje centrum aktywności, do którego dostęp zapewnia kolejka linowa. Do tych centr zalicza się: centrum edukacji i sztuki, centrum rozrywki, centrum zdrowia i sportu, centrum biznesowe.

Polskie miasta przyszłości?

Na tak zaawansowane projekty polskich miast przyszłości musimy jeszcze poczekać. Patrząc na temat bardziej realnie, miastem takim, a raczej dzielnicą, miało być Miasteczko Wilanów. Jednak obecna „sypialnia” nie ma nic wspólnego z przemyślanym projektem urbanistycznym. W tym przypadku liczyła się zasada: jak najwięcej mieszkań, na jak najmniejszej powierzchni. Ratowanie się organizacją usług na parterach, na których tych usług nie planowano, rodzi pytanie, czy polskie rozwiązania urbanistyczne zaczną kiedyś na pierwszym planie stawiać dobro mieszkańców, przed zyskami z inwestycji?

>> Oto idealne miasto przyszłości w Indiach! 

Honor polskich rozwiązań urbanistycznych ratuje 19 Dzielnica zlokalizowana na warszawskiej Woli. Otwarte osiedle, o wysokim standardzie, z dobrze rozwiązana siatką komunikacyjną. Widoczny jest tu podział na przestrzenie prywatne i publiczne. Organizacja usług poprzedzona była dokładną analizą otoczenia, a komunikacja nie łamie przyjętych przed laty w Warszawie założeń.

Swoimi ekologicznymi rozwiązaniami HavvAda Island przypomina miasta – ogrody Hawarda. Jednak z drugiej strony miesza życie prywatne ze społecznym, a nawet z pracą i edukacją. Warto jednak zaznaczyć, że projektanci stworzyli projekt ekologiczny, przemyślany i dla ludzi. Jedyne pytanie jakie na razie pozostaje bez odpowiedzi, czy takie rozwiązanie kiedykolwiek powstanie w rzeczywistości?

przeczytaj rowniez
 • Miasto power flower – Auroville. Czyli idealne miasto przyszłości w Indiach
  Miasto power flower – Auroville. Czyli idealne miasto przyszłości w Indiach

  Na południu Indii powstało prawie pół wieku temu idealne miasto – Auroville. Eksperymentalna jest tu nie tylko forma budynków, układ zabudowy, ale cała struktura społeczna. Nic dziwnego – miasto powstało wczasach power flower, a jego inicjatorzy oddawali się jodze i duchowym poszukiwaniom więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: HavvAda Island
Data publikacji: 6.10.2012 12:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.