Toczy się dziewiąta edycja konkursu architektonicznego Fasada Roku. Organizowany jest on w europejskich krajach, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit. Ze względu na zainteresowanie konkursem zorganizowana została międzynarodowa edycja konkursu, Po raz pierwszy taki plebiscyt odbył się w 2014 roku. W konkursie zorganizowanym pod hasłem Baumit Life Challenge wzięło udział 237 obiektów z 21 państw, m.in. z Polski, Czech, Węgier oraz Bułgarii.
Europejska Fasada Roku
Reguły konkursu są proste. Z każdego kraju zgłaszanych jest po 6 obiektów w każdej z 5 kategorii: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po termomodernizacji” oraz „Budynek po renowacji”. Zasada typowania obiektów do Life Challenge jest następująca – kwalifikację otrzymują zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne obiekty w każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe grono jurorów.
W jury zasiada także polski architekt. Piotr Kostka jest prezesem poznańskiego oddziału SARP, wraz z Hanną Kurką prowadzi pracownię projektową Kostka & Kurka Architekci.
W pierwszym etapie plebiscytu, czyli między 29 lutego a 22 marca 2016, jury Life Challenge złożone z wybitnych europejskich architektów wybierze on-line 30 obiektów, po 6 z każdej z 5 kategorii. Spośród tych nominacji kapituła konkursu wybierze najlepsze obiekty w poszczególnych grupach. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w Madrycie.
Najlepsze bryły, najlepsze elewacje
Z wielkim zaciekawieniem czekamy na rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu Baumit Life Challenge, która już niedługo wyłoni Europejskie Fasady Roku. Międzynarodowa formuła plebiscytu to odzwierciedlenie międzynarodowej struktury firmy Baumit, która działa w wielu krajach. W etapach lokalnych z roku na rok biorą udział coraz ciekawsze obiekty wykonane z ogromną starannością i pomysłem, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Baumit Life Challenge to klucz do sukcesu dla autorów projektów, którzy mogą zaprezentować siebie oraz swoje prace poza granicami naszego kraju – podkreśla Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu w firmie Baumit.
Współczesna polska architektura i Baumit Life Challenge
W pierwszej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego o tytuł Europejskiej Fasady Roku walczyły dwa projekty z Polski. Pierwszym z nich był zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych z ulicy Inflanckiej w Poznaniu, projektu Przedsiębiorstwa ARI Sp. z o.o. Drugim - dom jednorodzinny z Jastrzębia zaprojektowany przez architektów z pracowni Formo 3 Maciej Beczak. Obie realizacje dotarły do ścisłego finału konkursu.
W drugiej edycji Bumit Life Challenge architekt Maciej Beczak będzie mógł ponownie rywalizować o laury na arenie międzynarodowej. Jego projekt domu jednorodzinnego w Konstancinie-Jeziornie zdobył główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2014. Tym samym jest to druga nominacja projektu realizowanego przez Beczak & Beczak Architekci do międzynarodowego plebiscytu.
Szansa na sukces
By zdobyć możliwość pokazania siebie i swojego projektu na międzynarodowej arenie, wystarczy do 31.12.2015 r. zgłosić do konkursu Fasada Roku obiekt, którego elewacja wykonana została przy użyciu materiałów firmy Baumit i prace wykończeniowe zakończone zostały w roku 2015. Obiekty, którym jury konkursu Fasada Roku przyzna nagrodę główną otrzymają jednocześnie bilet do Life Challenge i będą ponownie oceniane przez międzynarodowe jury. Zgłoszeń do Fasady Roku 2015 dokonać można wyłącznie za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie www.fasadaroku.pl.

-
Architektura wnętrz pływającego biura: rozpoczął się konkurs architektoniczny Bargework – biuro na wodzie. Projekty wnętrz nadsyłać można jeszcze tylko do 5 maja 2015 więcej
-
Projekt Soundscape autorstwa group8asia powstał w 2014, kiedy to zorganizowano konkurs na dom muzyki w parku miejskim w Budapeszcie. Otwarta na park miejski architektura współczesna muzeum łączy się tu z dobrze zorganizowaną przestrzenią publiczną, którą wypełniają dźwięki muzyki więcej
-
Firma Roca zaprasza do udziału w szóstej edycji konkursu architektonicznego Jump the Gap więcej
-
Rozstrzygnięto pierwszą część konkursu na architekturę współczesną nowego szpitala w Bispebjerg – jednej z 10 dzielnic Kopenhagi. I etap trzystopniowego konkursu architektonicznego wygrała jedna z najstarszych i największych architektonicznych pracowni skandynawskich C.F. Møller więcej

- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Bargework – biuro na wodzie
- ARCHITEKTURA: Soundscape – dom muzyki w Budapeszcie. Architektura współczesna i przestrzeń publiczna autorstwa group8asia
- ARCHITEKTURA: Architektura wnętrz łazienki. Konkurs architektoniczny Jump the Gap
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na szpital w Kopenhadze. Møller Architects wygrali pierwszy etap
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny Miedź w Architekturze 2015