archirama.pl

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Baumit Life Challenge

Trwa rywalizacja o tytuł Fasady Roku 2015. Zwycięzcy - najlepsze w Polsce elewacje wykończone materiałami firmy Baumit oceniane będą następnie w europejskiej edycji konkursu, Baumit Life Challenge  

Konkurs architektoniczny Bumit Life Challenge

Bumit Life Challenge, druga edycja konkursu

Fot: Baumit

Toczy się dziewiąta edycja konkursu architektonicznego Fasada Roku. Organizowany jest on w  europejskich krajach, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit. Ze względu na zainteresowanie konkursem zorganizowana została międzynarodowa edycja konkursu, Po raz pierwszy taki plebiscyt odbył się w 2014 roku. W konkursie zorganizowanym pod hasłem Baumit Life Challenge wzięło udział 237 obiektów z 21 państw, m.in. z Polski, Czech, Węgier oraz Bułgarii.

Europejska Fasada Roku

Reguły konkursu są proste. Z każdego kraju zgłaszanych jest po 6 obiektów w każdej z 5 kategorii: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek niemieszkalny”, „Budynek po termomodernizacji” oraz „Budynek po renowacji”. Zasada typowania obiektów do Life Challenge jest następująca – kwalifikację otrzymują zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne obiekty w każdej kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe grono jurorów.
W jury zasiada także polski architekt. Piotr Kostka jest prezesem poznańskiego oddziału SARP, wraz z Hanną Kurką prowadzi pracownię projektową Kostka & Kurka Architekci.

W pierwszym etapie plebiscytu, czyli między 29 lutego a 22 marca 2016, jury Life Challenge złożone z wybitnych europejskich architektów wybierze on-line 30 obiektów, po 6 z każdej z 5 kategorii. Spośród tych nominacji kapituła konkursu wybierze najlepsze obiekty w poszczególnych grupach. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w Madrycie.

Najlepsze bryły, najlepsze elewacje

Z wielkim zaciekawieniem czekamy na rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu Baumit Life Challenge, która już niedługo wyłoni Europejskie Fasady Roku. Międzynarodowa formuła plebiscytu to odzwierciedlenie międzynarodowej struktury firmy Baumit, która działa w wielu krajach. W etapach lokalnych z roku na rok biorą udział coraz ciekawsze obiekty wykonane z ogromną starannością i pomysłem, co świadczy o wysokim poziomie konkursu. Baumit Life Challenge to klucz do sukcesu dla autorów projektów, którzy mogą zaprezentować siebie oraz swoje prace poza granicami naszego kraju – podkreśla Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu w firmie Baumit.

Współczesna polska architektura i Baumit Life Challenge

W pierwszej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego o tytuł Europejskiej Fasady Roku walczyły dwa projekty z Polski. Pierwszym z nich był zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych z ulicy Inflanckiej w Poznaniu, projektu Przedsiębiorstwa ARI Sp. z o.o. Drugim -  dom jednorodzinny z Jastrzębia zaprojektowany przez architektów z pracowni Formo 3 Maciej Beczak. Obie realizacje dotarły do ścisłego finału konkursu.

W drugiej edycji Bumit Life Challenge architekt Maciej Beczak będzie mógł ponownie rywalizować o laury na arenie międzynarodowej. Jego projekt domu jednorodzinnego w Konstancinie-Jeziornie zdobył główną nagrodę w konkursie Fasada Roku 2014. Tym samym jest to druga nominacja projektu realizowanego przez Beczak & Beczak Architekci do międzynarodowego plebiscytu.

Szansa na sukces

By zdobyć możliwość pokazania siebie i swojego projektu na międzynarodowej arenie, wystarczy do 31.12.2015 r. zgłosić do konkursu Fasada Roku obiekt, którego elewacja wykonana została  przy użyciu materiałów firmy Baumit i prace wykończeniowe zakończone zostały w roku 2015. Obiekty, którym jury konkursu Fasada Roku przyzna nagrodę główną otrzymają jednocześnie bilet do Life Challenge i będą ponownie oceniane przez międzynarodowe jury. Zgłoszeń do Fasady Roku 2015 dokonać można wyłącznie za pomocą internetowego formularza dostępnego na stronie www.fasadaroku.pl.

Autor: KZ na podstawie materiałów Baumit
Zdjęcia: Konkurs Fasada Roku Baumit - materiały prasowe, Baumit
Data publikacji: 30.09.2015 15:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!