archirama.pl

Międzynarodowy konkurs architektoniczny Fundacji Jacquesa Rougerie dotyczący zrównoważonego rozwoju. Jakie bryły wygrały?

W międzynarodowym konkursie architektonicznym, którego głównym tematem był zrównoważony rozwój wygrały: pływająca bryła, księżycowy ekosystem oraz drzewa zaprojektowane... jako sieć!

I nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym Fundacja Jacques Rougerie; kategoria architektura morska - wizualizacja

I nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym Fundacja Jacques Rougerie; kategoria architektura morska - wizualizacja

Fundacja Jacques Rougerie skłania designerów do tworzenia projektów architektonicznych z użyciem przyszłościowych wizji w dziedzinie planowania przestrzennego, eko designu  i inżynierii.  Projekty mają rozwijać dziedzinę zrównoważonego rozwoju oraz wpływać na odpowiedzialność ekologiczną społeczeństwa.

Na tegoroczną edycję międzynarodowego konkursu architektonicznego, którego organizatorem jest Fundacja Jacquesa Rougerie zgłosiło się 529 zespołów z 76 różnych krajów. Początkowo wybrano 163 projekty, następnie 27, a wreszcie 9 najlepszych. Ostatecznie wybrano trójkę zwycięzców w trzech kategoriach.


Każda nagrodzona grupa dostała również nagrodę pieniężną w wysokości  10 000 euro. Kategorie dotyczyły architektury morskiej, kosmicznej a także architektury pomagającej walczyć z problemem podwyższania się poziomu wód. Wszystko związane jest z ideą zrównoważonego rozwoju, a także wdrażaniem nowych technologii w dziedzinie inżynierii.

W kategorii związanej z architekturą morską wygrał zespół francusko – brytyjski, w składzie: Meriem Chabari, Maeva Leneveu, Etienne Chobaux i John Edom z Ecole Nationale Superieure d'Architecture Paris-Malaquais. Zwycięski projekt nosi nazwę Arctic Harvester. An itinerant agricultural community among icebergs, i dotyczy Grenlandii. Teren ten z powodu braku produkcji rolniczej, całkowicie uzależniony jest od importu warzyw i owoców. Ma natomiast ogromne ilości czystej wody - niestety, zamarzniętej. The Arctic Harvester houses to bryły pływające pomiędzy Grenlandią a Kanadą, która umożliwić mają wykorzystanie zamarzniętej wody do celów uprawnych. Każda ze sztucznych wysp ma być bazą dla kilkusetosobowej załogi, złożonej m.in. z mechaników i rolników. Elektrownie solarne i osmotyczne mają stać się źródłem energii dla pływających hydroponicznych farm.


W kategorii architektury kosmicznej wygrał zespół z Serbii w składzie Miloje Kruic, Aleksandar Copic, Nicola Radojcic, Mina Stevic i Nicola Protic. Zwycięski projekt pt. Moon: Origin Point. The first lunar community przedstawia ekosystem, który miałby powstać na naturalnym satelicie ziemskim – na księżycu. Bryła ta ma pomieścić do 20 mln osób - i to w pierwszym etapie kolonizacji księżyca. Organiczna struktura miałaby się rozrastać, a następnie "rozmnażać", korzystając z lokalnych zasobów. Jak miałaby wyglądać taka kolonizacja?

W trzeciej kategorii, związanej z podwyższaniem się poziomu wód na świecie i efektem cieplarnianym, wyłoniono zwyciężczynie z Węgier. Anna Barothy, Melinda Bozso i Janka Csernak stworzyły projekt pt. Caltrope. Ensure the future of mangrove. Caltrope to nazwa powstała z zestawienia pojęć water caltrop i rope. Projekt przedstawia strukturę pojemników dla namorzyn – drzew rosnących w siedliskach, których korzenie zapobiegają erozji wybrzeża. Dzięki rozrostowi roślin możliwe będzie również założenie dodatkowych hodowli ostryg i krewetek. To doskonały przykład projektu zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju i eko designu.

Więcej wyróżnionych projektach na stronie: klik

Milena Glinojecka

Data publikacji: 29.04.2014 13:58

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!