archirama.pl

Miejsce dla sztuki. Konkurs architektoniczny

Trwa otwarty konkurs architektoniczny na projekt przestrzeni wystawienniczej. Najważniejsze zadanie projektantów to właściwe oświetlenie dzieła sztuki

Miejsce dla sztuki. Współczesna architektura i światło

Konkurs architektoniczny - miejsce dla sztuki

Fot: OVO Grąbczewscy Architekci

Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego organizuje konkurs architektoniczny pod hasłem Rytm światła. Miejsce dla sztuki w kulturach świata. Punktem wyjścia jest stwierdzenie, że przestrzenie w których eksponowane są dzieła sztuki są odmienne w różnych kulturach. Klimat i naturalne oświetlenie, podobnie jak współczesna architektura tworzą kontekst, który wpływa na ocenę dzieła sztuki.  Organizatorzy zastanawiają się nad efektami przenikającego się światła naturalnego i sztucznego.

Pawilon, galeria sztuki, muzeum

Miejsce dla sztuki to termin równie niejednoznaczny, co samo słowo „sztuka”. Mogą być nim galerie, pawilony i inne bryły architektoniczne wzniesione specjalnie w celu eksponowania obrazów czy instalacji; przestrzenie publiczne; krajobrazy; obiekty małej architektury, wnętrza komercyjne. Dowolna jest też lokalizacja obiektu – Lublin, Tokio, Wyspy Owcze.

Zadanie w konkursie architektonicznym

Uczestnicy konkursu mają zaprojektować „miejsce dla sztuki” w którym oświetlenie odgrywać będzie główną rolę przy jego kształtowaniu. Ważne jest przedstawienie toku myślenia i wyjaśnienie decyzji projektowych, a także dostosowanie projektu do konkretnego kontekstu kulturowego i geograficznego. Regulamin konkursu wskazuje też na konieczność zastosowania oprawy oświetleniowej z oferty sponsora konkursu.

Terminy i nagrody w konkursie architektonicznym

23 stycznia 2017 – termin składania prac konkursowych
17 lutego 2017 – ogłoszenie finalistów
23 marca 2017 – rozstrzygnięcie konkursu

Główna nagroda to1000 dolarów, autorzy prac wyróżnionych drugą i trzecią nagroda otrzymać mają po 500 dolarów.
Więcej informacji na stronie www.pzpo.pl


Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: OVO Grąbczewscy Architekci
Data publikacji: 7.09.2016 15:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!