Architektura
ARCHITEKTURA

Miejska oaza. Konkurs dla projektantów

  • Komentarze

Raj Surferów

Współczesna architektura miasta Gold Coast City, widziana z wieżowca Q1, fot. GrieSeb, Wikimedia Commons

Fot: GrieSeb, Wikimedia Commons

Przestrzeń publiczna, która spodoba się surferom, turystom i zwykłym mieszkańcom miasta – zaprojektowanie jej to zadanie uczestników konkursu Urban Oasis Public Art Competition

Za oknem jesień, szaro i coraz chłodniej. Tymczasem po drugiej stronie globu, w dzielnicy Surfers Paradise na przedmieściach City of Gold Coast.... tak, to prawdziwe nazwy miejscowości. Raj Surferów na przedmieściach Miasta Złotego Wybrzeża w Australii rzeczywiście istnieje, jest pełen palm i zwykle świeci tam słońce.
Położone na wybrzeżu miasto chce przyciągać turystów nie tylko plażami. Lokalne władze ogłosiły konkurs na projekt „miejskiej oazy” w przestrzeni publicznej. Jako lokalizację wskazały jeden z najbardziej popularnych zakątków miasta, usytuowany pomiędzy dzielnicą znaną z klubów, barów i nocnego życia, a kulturalnym centrum miasta. W pobliżu przebiega linia tramwajowa, jest też ruchliwy deptak. W zamyśle organizatorów, oaza ma stać się początkiem szlaku łączącego lokalne atrakcje, a zarazem wizytówką miejsca. Regulamin konkursu nie narzuca wielu ograniczeń, mile widziane jest kreatywne rozwiązanie zadania.

Prace na konkurs zgłaszać można od 24 października do 5 grudnia. Na początku lutego jury konkursu wybierze pięć najlepszych zespołów. Ich autorzy otrzymają po 5000 dolarów, by rozwinąć i doprecyzować projekt. W kwietniu wybrana zostanie najlepsza praca. Nagrodzeni projektanci zostaną zaproszeni do pracy przy szczegółowym projekcie.
Więcej informacji: www.moregoldcoast.com.au

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: GrieSeb, Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.10.2015 14:47
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.