Architektura
ARCHITEKTURA
Jak mieszka student?

MIESZKANIE DLA STUDENTA: MIKROKAWALERKA WE WROCAŁWIU, 12 METROWY DOM, CZY AKADEMIK IKEA DLA STUDENTA. JAK MIESZKA STUDENT?

  • Komentarze

Kawalerka 13m2

Kawalerka o powierzchni 13m2 projektu Szymona Hańczara.

Fot: hanczar.com

MIESZKANIE DLA STUDENTA to poważny dylemat dla tysięcy studentów. Co wybrać? Studenckie mieszkanie? Akademik, stancję? Czy może niedużą kawalerkę dla studenta? Zobacz pomysły na studenckie mieszkanie: mikrokawalerkę we Wrocławiu, akademik IKEA, szwedzki 12 metrowy domek.

Kawalerka, dom, akademik czy stancja albo pokój? Czego potrzebuje student do mieszkania? Studenci są jak nomadzi zazwyczaj prowadzą życie na walizkach. Miejsce do mieszkania traktują tymczasowo. Nie przywiązują się na dłużej. Dlatego zazwyczaj mają też niewygórowane potrzeby. Zazwyczaj to lodówka, pralka, łóżko i Internet. No i ważne, żeby było tanio. Liczba metrów kwadratowych jest równie skromna co studencki budżet.

MIESZKANIE DLA STUDENTA

We wrześniu, tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, w miastach uniwersyteckim tysiące studentów rozpoczyna gorączkowe poszukiwania lokalu. Miejsca w akademikach są ograniczone, a wynajem kosztowny. Studenckie potrzeby mieszkaniowe coraz częściej dostrzegają architekci i deweloperzy. W ostatnim czasie z myślą o żakach powstało kilka interesujących projektów. Nowoczesne akademiki projektuje IKEA. We Wrocławiu planowany jest program starter oparty na budowie mikrokawalerek dla studentów. Szwedzi z kolei realizują projekt budowy mikro domków studenckich. A polscy architekci pokazują jak funkcjonalnie urządzić najmniejszą nawet przestrzeń.

MIKROKAWALERKA DLA STUDENTA WROCŁAW

We Wrocławiu powstała idea budowy całego bloku 12 metrowych kawalerek. Inwestycja powstaje z myślą o studentach. Choć mikrokawalerka ma być naprawdę mała, bo 12 metrowa to 100 tys. wydaje się ogromną sumą dla studenta. Jeśli wierzyć wizualizacjom, projektanci stanęli na głowie, żeby do maksimum wykorzystać przestrzeń 12 metrowego pomieszczenia. We wnętrzu malutkiej kawalerki uda się pomieścić kącik kuchenny, spanie i niewielką łazienkę. W zasadzie wszystko, czego student potrzebuje do życia. Brakuje jedynie miejsca na pralkę. Ale to nie problem, bo właściciele kawalerek będą mieli do dyspozycji wspólną pralnię.

12 METROWE DOMKI DLA STUDENTÓW

Najmniejszy akademik, a właściwie mikroskopijny dom został zbudowany w Lund w Szwecji. Jest tak mały jak łazienka w niejednym mieszkaniu w bloku. Cały dom zajmuje zaledwie 12 metrów kwadratowych. Mimo to zapewnia wszystko co jest potrzebne do życia. Jest w nim wszystko co potrzeba do życia, kuchnia, łazienka i salon oraz sypialnia na antresoli. Miesięczny koszt wynajęcia mikro domu to 1200 złotych. Na razie powstał model eksperymentalny, ale inwestor planuje budowę nawet 100 mikro domów dla studentów.

AKADEMIK BUDOWANY PRZEZ IKEA

Domy studenckie IKEA będą powstawać w centrach akademickich blisko uczelni to nowy pomysł szwedzkiego koncernu. IKEA przewiduje, że typowe mieszkanie będzie liczyło około 17 m2 powierzchni i będzie wyposażone w specjalnie zaprojektowane funkcjonalne meble. Czynsz miałby w przeliczeniu na złotówki wynosić około 800 złotych. Co ciekawe IKEA zapowiada, że jej hotele nie będą wyposażone w meble z katalogów IKEA, tylko te pochodzące od innych producentów.

JAK URZĄDZIĆ 13 METROWĄ KAWALERKĘ?

Tym, którzy nie zamierzają kupować własnego lokum architekci wnętrz podpowiadają jak funkcjonalnie urządzić najmniejszy nawet lokal. Mieszkanie zaprojektowane przez Szymona Hańczara ma 13 metrów kw., a stanowi całkiem przyjemną i przede wszystkim przestronną przestrzeń życiową. W przypadku tak małej powierzchni projekt ma ogromne znaczenie. Wykorzystać trzeba każdy centymetr przestrzeni. Tak mała powierzchnia to jednak świetny pomysł na start, dla młodych ludzi rozpoczynających własne życie. Zmieściły się tam zarówno łazienka, jak i malutka kuchnia. Zamiast schodów ograniczających przestrzeń jest drabina wiodąca na antresolę. Drabinę chowa się za dnia. W pokoju stoi otwierana szafa, służąca nie tylko jako tradycyjna garderoba, ale również pomieszczenie gospodarcze. Projekt mieszkania został wyróżniony nagrodą Dolnośląskiego Festiwalu architektury w 2010 roku.

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: hanczar.com
Data publikacji: 7.09.2012 11:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.