archirama.pl

Młode pracownie: BETON

Marta i Lech Rowińscy z pracowni BETON mają na koncie tylko jeden zrealizowany budynek – niewielką kaplicę wybudowaną dla prywatnego inwestora w sielskim, nadwiślańskim krajobrazie. Tylko tyle albo aż tyle, zważywszy, że kaplica Wotum Aleksa była pierwszym w historii polskim obiektem, który znalazł się finałowym gronie najlepszych europejskich budynków walczących o nagrodę im. Miesa van der Rohe

Młode pracownie: BETON

Marta i Lech Rowińscy

Fot: Marcin Czechowicz

Lech Rowiński przyznaje, że nie spieszy się im do robienia architektury, do codziennej walki z inwestorem, budżetem i innymi prozaicznymi ograniczeniami. Z tego powodu znacznie więcej w ich dorobku wzornictwa, grafiki, scenografii, projektów kostiumów czy mody. Dziwna więc może być obecność BETONU wśród wschodzących gwiazd polskiej architektury.

Ale gdy jeszcze raz spojrzeć na multidyscyplinarne portfolio Rowińskich, okazuje się, że przesycone jest architektonicznym myśleniem. Widoczna jest na przykład fascynacja modularnością. Modularna jest papierowa ścianka ŁOL, do składania bez użycia kleju. Inteligentnym modułem są Ściemniacze, czyli osłony zaprojektowane dla letniego kina Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, które zamieniają twarde krzesła w miękkie fotele. Uderza też ostentacyjna konstrukcyjność ubrań szytych przez Martę (absolwentkę nie tylko architektury, ale i projektowania mody), ich wyeksponowane szwy, plisy, rozwarstwienia.

Teraz jeszcze raz spójrzmy na kaplicę. Gont, który pokrywa ją od ziemi po wierzchołek, w rękach Rowińskich staje się materiałem nie rustykalnym, a brutalistycznie szczerym i modularnym. Bardzo wiele jak na małą kapliczkę. Należy się w niej modlić o to, by BETON znalazł inwestorów (mecenasów?), którzy mu zaufają. A wtedy, jak syn marnotrawny, pracownia wróci na łono architektury.

Źródło: "Architektura- murator" 10/2009
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, dzięki uprzejmości pracowni BETON
Data publikacji: 9.06.2011 16:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!