Miliony euro wydane w ostatnich latach na urządzanie przestrzeni publicznej i zieleni w polskich miastach rzadko przekładają się na nowatorskie pomysły. Za większością projektów stoi rutyna i rzemiosło, czasami nawet dobre rzemiosło. Rzadkością są za to koncepcje, które chcą oddziaływać na zmysły inne niż wzrok.
Bartosz Haduch, absolwent gliwickiej politechniki od 2007 roku prowadzi w Krakowie własne studio projektowe NArchitekTURA.
Z różnorodnego dorobku jego pracowni (domki, dizajn, grafika, wnętrza, w tym nowa aranżacja wnętrz Muzeum Etnograficznego w Krakowie), wybraliśmy właśnie propozycje dla przestrzeni publicznych, które wykraczają poza schematy. Round About / About Round to wyróżniona w konkursie koncepcja na Rondo Graniczne, położone w drodze na wrocławskie lotnisko, przy centrum handlowym. Wyspa między jezdniami została zamieniona w wielkoprzestrzenną rzeźbę – kilkaset słupów, dzięki różnej gęstości rozmieszczenia, tworzy wnętrza mniej lub bardziej domknięte, a dzięki zróżnicowanej wysokości służy różnym funkcjom – barier widokowych i komunikacyjnych, siedzisk, stolików, głośników. Pusta przestrzeń na środku rozległego ronda zamieniłaby się w przestrzeń możliwą do wykorzystania dla spontanicznych i zorganizowanych aktywności, a jej wyrazista forma stworzyłaby punkt odniesienia w przedmiejskim krajobrazie.
Również dla Wrocławia powstały projekty skweru przy alei Kochanowskiego oraz parku nad parkingiem przy Hali Stulecia – sztucznego krajobrazu będącego kontynuacją sąsiedniego parku Szczytnickiego.
NArchitekTURA ma też na koncie spory sukces międzynarodowy. W 2010 roku zaliczona została przez magazyn Wallpaper do trzydziestu najciekawszych młodych pracowni na świecie.
Obecnie biuro pracuje nad kolejną aranżacją przestrzeni publicznej - będzie to projekt "Living Room" - Plac Bni Adess w Fezie, tworzony we współpracy z Bartoszem Kardasiem, Pauliną Witaszczyk.

-
Nowa edycja Konkursu dla Młodych Architektów to właściwie trzy konkursy architektoniczne w jednym. Uczestnicy mogli zaprojektować przystanek autobusowy, miejską willę albo całe osiedle więcej
-
Trwa rekrutacja do dwóch programów fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Fundacja zaprasza młodych architektów i teoretyków architektury do nadsyłania zgłoszeń więcej
-
Konkurs architektoniczny Buildera II edycja 2014 to propozycja dla studentów architektury, absolwentów i młodych architektów przed 30 rokiem życia. W tegorocznej edycji mamy do wyboru trzy tematy konkursowe. Wystarczy zaprojektować koncepcję domu dla młodych, nowoczesnego osiedla lub rewitalizacji fortu Mokotów w Warszawie aby zgarnąć nagrodę główną w wysokości 7 tysięcy złotych! więcej
